Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Oto Yedek Parçalarının en önemlilerinden olan Triger Kayışı Nedir ?

Oto Yedek Parçalarının en önemlilerinden olan Triger Kayışı Nedir ?
  • 05.08.2017
  • 1.302 kez okundu

Oto yedek parçaları arasında en önemlilerinden birisi Triger kayışıdır.

Oto yedek parçaları arasında en önemlilerinden birisi Triger kayışıdır. Motorun çalışması için emme ve egzoz supaplarının belirli vakitlerde açılıp kapanması gerekiyor. Bunu sağlayan parça da eksantrik (kam) mili. Ancak eksantrik milinin bu işi yapabilmesi için dönme hareketini gerçekleştirmesi koşul.

İşte bu noktada devreye triger kayışı veyahut zinciri giriyor. Marş motorunun volan yoluyla krank milini çevirmeye başlamasıyla, eksantrik mili de bu iki yedek parça arasındaki irtibatı sağlayan kayış ya da zincir sayesinde dönmeye başlıyor. Bu yüzden pek çok araç sahibi ehemmiyet vermese de aslında bu kayış ya da zincir hayati bir mesuliyet üstleniyor.

Otomobil üreticileri geçmiş senelerde krank miliyle eksantrik mili arasındaki irtibatı zincirle sağlıyorlardı. Hem de bu parçanın sağlam olmasından dolayı hala pek çok renault yedek parça üreticisi tarafından seçenek ediliyor. Tek handikapsa zincirin sesli çalışması ve dönemsel olarak gerginliğinin ayarlanma gereksinimine ihtiyaç duyması. Triger kayışıysa hem ekonomik oluşu hem de suskun motor yaratma peşindeki üreticilerin ihtiyaçlarına cevaplamasından ötürü tercih ediliyor. Aslında triger kayışı tez aşınan veya kolay kopabilen bir parça değil. Muhtevanında cam elyafı bulunan lastik kayış çok ince olmasına karşın takriben 2 ton ağırlık taşıyabiliyor. Bu onun sağlamlığını vurgulamak açısından önemli. Ayrı olarak yağlama gerektirmemesi, hafif olması triger kayışının önemli avantajları. Fakat bu avantajlarına rağmen triger kayışının ufak bir kusuru bulunuyor. Hiç bir tıkırtı veya ses oluşturmadan ansızın kopabilmesi.

Triger kayışı kopacağı ana kadar meselesizce görevini yere getiriyor. Ancak iflası kısa müddette gerçekleşiyor ve onarılması güç hasarlar yaratıyor. Triger kayışı da fren balatası veya lastikler gibi aşınan bir parça. Kayış döndüğü yuvayla daimi sürtünme halinde olduğu için vakit içinde aşınıyor ve gevşeyebiliyor. Triger kayışının motora zarar vermesi için kopması değil tek bir dişli dahi atlaması yeterli olabiliyor. Yeteri kadar gergin olmayan kayış, hiçbir işaret vermeden üç dört diş ansızın atlıyor. Bunun neticesinde silindir boşluğundan çıkması şart olan supaplar orada kalıyor ve pistonlar supaplara çarparak eğilmelerine yol açıyor. Neticeyse motor kabininden gelen büyük bir patlama sesi ve yolda kalan bir otomobil…

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ