Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Otomatik Kepenklerin Dayanma Ömrü

Otomatik Kepenklerin Dayanma Ömrü
  • 09.04.2018
  • 267 kez okundu

Mağaza, banka, sanayi tesisleri gibi korunması geniş alanlar için kapandıkları zaman üst düzey koruma gereklidir. Her ne kadar güvenlik kameraları olsa da mekânın korunabilmesi için yeterli olmayan bu sistemler kepenklerin dayanıklılığı ve güvenliği açısından da oldukça önemlidir.

Kepenk sistemleri koruma ve güvenlik sağlamanın yanı sıra estetik bir görünüm de sağlayabilmektedir. Kepenk sistemlerini 2 ana grupta incelemek mümkündür. Bu sistemler alüminyum sarmal kepenkler ve çelik sarmal kepenklerdir. Alüminyum sarmal kepenklerde kullanılan lameller alüminyum kaplıdır. Daha çok panjur sistemleri için kullanımı sağlanmakta olup güvenlik açısından oldukça yüksek standartlar çerçevesinde üretimi yapılmaktadır.  Üretilen alüminyum lameller içerisinde bulunmakta olan poliüretan adı verilen dolgu sebebi ile takıldığı mekânlarda ısı ve ses yalıtımı sağlamaktadır.

Alüminyum sarmal kepenk boyutlandırılabilmekte olup, en yüksek genişliği altı metre, em yüksek boyutu ise dört metredir. İkinci tür kepenk ise çelik sarmal kepenklerdir. Sert çelik malzemelerden üretilmekte olup oldukça dayanıklı bir yapı malzemesidir. Genellikle kuyumcu, banka, mağaza, sanayi siteleri gibi pahalı ve önemli ürünleri bulunan mekânlar için kullanılmaktadır. Üretilen çelik sarmal kepenklerin iki tür kalınlıkları bulunmaktadır. Bunlar seksen mili metre ve yüz on milimetredir. Çelik sarmal kepenkler için kullanım önerisi olarak en çok beş metre, yüksekliği ise en çok dört metre civarındadır.

Otomatik kepenkler bir motor ve otomasyon sistemine bağlı olarak kullanılmaktadır. Kurulacak olan kepengin boyu, yüksekliği, ağırlığı ile orantılı olarak kullanılacak mekân ölçülerine bağlı olarak santral ya da ikiz motorlar kullanılmaktadır. Kilitleme sistemi tek bir merkezden yönetilmektedir. Otomasyon içerisinde kurulan merkezi kilit sistemleri sayesinde denetimi sağlanmaktadır. Yangına dayanıklı olan kepenk sistemleri için özel operatörler ve özel lameller kullanılmaktadır. Yangın durumunda lamellerin içerisinde bulunan dolgu ürünü şişerek yangının başka bir yere yayılmasını engelleyecek ve sıçramamasına yardımcı olacaktır.

Elektrik ile çalışmakta olan bu kepenkler çok ağır yapı ürününden üretildiği için gün içinde sık sık açılıp kapatılması önerilmemektedir. Otomatik kepenkler üretildikleri yapılar sayesinde oldukça dayanıklı olup bunun yanı sıra tek bir yönetim sistemine sahip olduğu için kullanımı oldukça kolaydır.

Kaynak: Arat Otomasyon Sistemleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ