Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Satılık konut fiyatları hakkında derli toplu bilgi mi istiyorsunuz?

Satılık konut fiyatları hakkında derli toplu bilgi mi istiyorsunuz?
  • 26.02.2019
  • 970 kez okundu

Ülkemizde gayrimenkul alanında ortaya çıkan ticari işlem hacminin büyük bir çoğunluğu bu sektörde yatırım amaçlı yapılan alım-satım işlemleridir. Zira, uzun yıllar çalıştıktan sonra elde edilen birikimin belli bir sabit getiriye sahip yatırıma dönüştürülmesi noktasında Türkiye’deki genel eğilim gayrimenkul satın almak olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde belli bir miktar sermaye yapılabilecek parası olan bir kişinin bu parasını getiri elde edeceği bir yatırıma dönüştürmek için genellikle yöneldiği alan gayrimenkul alanıdır. Bu birikim ile elindeki paranın miktarına göre daire, dükkan, arsa veya tarla alım oranları ülkemizde oldukça yüksektir.

Gayrimenkul alımının yatırım amaçlı yapılma oranının oldukça yüksek olduğu ülkemizde elbette ki bu yatırımın yapılma amacının yüksek bir getiri elde etmek olduğu da açıktır. Belli bir miktar birikimi olan kişinin bu miktar ile alacağı gayrimenkulün ona sağlayacağı getirinin maksimum olmasını isteyeceği de açıktır.

Bu doğrultuda; hane halkları tarafından yapılan fiyat araştırmalarının büyük çoğunluğu internetteki emlak ilanı platformlarından yapılmakta ve gayrimenkul alım-satım işlemlerinin büyük bir çoğunluğunun ise internet platformu üzerinden gerçekleştiği de günümüzde bir sır değildir.

İnternet üzerinden gayrimenkul alım-satımındaki en büyük problem ise bu alanda yayın yapan site sayısının oldukça fazla olması ve doğru emlak ilanını bulma noktasında emlak ilanı arayan kişilerin yaşadığı çok alternatif arasından en uygun fiyatlı olanı bulma sıkıntısıdır. Örneğin; Aksarayda satılık daire arayan birinin en uygun fiyatlı ve kazancı en fazla olan daireyi bulabilmesi için belki de 4 veya 5 farklı internet sitesi üzerinden arama yapması gerekmektedir.

Bu sıkıntıyı Flatfy isimli internet sitesi, sizin adınıza çözmektedir. Flatfy, ülkemizde gayrimenkul alanında yayın yapan bütün internet sitelerinde yayınlanan ilanların tek bir sayfada gösterilmesini sağlayarak yapılan aramanın kolay ve genel bir çerçevede gerçekleşmesini sağlamaktadır. Flatfy ile gayrimenkul ve emlak araması oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Ayrıca; Flatfy internet sitesi, emlak alanında yayın yapılan tüm sitelerin veri tabanlarına erişim sağlayabilen bir internet sitesi olması nedeniyle bu alandaki sitelerde yer alan ilanların tümüne ilişkin verileri kendi bünyesinde toplayan bir platformdur.

Flatfy, bu bilgileri kullanarak aylık olarak ülkemizin gayrimenkul piyasasına yönelik en azından bir fikir edinilmesini sağlayacak Türkiye’nin en büyük 10 şehrinin daire büyüklükleri ve 2 aylık karşılaştırmalı ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin raporlar yayınlamaktadır.

Flatfy’ın veri tabanında yer alan veriler aracılığıyla oluşturduğu bu raporların en sonuncusu olan Ocak ayına ilişkin daire fiyatları raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Şimdi, dilerseniz Flatfy tarafından yayınlanan bu rapordaki verileri yorumlayarak ülkemizdeki satılık daire fiyatlarının ortalama seviyelerinin en büyük 10 şehrimizde ne şekilde gerçekleştiğini görelim.

Flatfy’ın veri tabanında yer alan veriler aracılığıyla hazırlanan raporların ilki yukarıda yer alan ve daire büyüklüklerine göre belirlenen ortalama satılık daire fiyatlarıdır. Bu fiyatlar; 1+1 dairelerden 4+1 dairelere kadar tüm daire tiplerine ait olan fiyatlardır.

Yukarıda yer alan rapordaki verilere baktığımızda ilk olarak en yüksek fiyatlara sahip olan şehrin aynı zamanda ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul olduğunu görmekteyiz. İstanbul’un ardından 10 büyükşehir arasında en yüksek ikinci fiyat seviyesine sahip olan büyükşehir İzmir olurken, en yüksek ortalama satılık daire fiyatlarına sahip olan büyükşehir ise Antalya olarak karşımıza çıkmıştır.

Raporda ülkemizin 5 bölgesinde yer alan büyükşehirlere ilişkin verilere yer verilmiş olup; Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yer alan büyükşehirlere ilişkin veriler raporda yer almamıştır.

Bölgesel olarak rapora baktığımızda ise en yüksek fiyatlara sahip olan coğrafi bölgemizin Marmara Bölgesi olduğunu görüyoruz. Bunun yanında; Ege Bölgesi 2’nci sırada yer almaktadır. Akdeniz Bölgesi’nden ise raporda yer alan 3 büyükşehir olan Antalya, Adana ve Mersin şehirlerinden Antalya’nın diğer 2 büyükşehir olan Adana ve Mersin büyükşehirlerinden daha yüksek fiyat seviyesine sahip olmasına rağmen genelde Adana ve Mersin’in 10 büyükşehir arasında en ortalama fiyatlara sahip olan büyükşehirler olması da ilginç bir durumdur.

En düşük ortalama satılık daire fiyatlarına sahip olan coğrafi bölgemiz ise İç Anadolu Bölgesi olarak raporda karşımıza çıkmaktadır. Bu bölgede yer alan 3 büyükşehir olan Ankara, Kayseri ve Konya şehirlerinde meydana gelen fiyat seviyelerine bakıldığında; 2+1 ortalama daire fiyatlarında en ucuz büyükşehrin Kayseri, 3+1 ortalama satılık daire fiyatında en ucuz büyükşehrin Ankara ve 4+1 ortalama satılık daire fiyatında ise en ucuz büyükşehrin Konya olarak karşımıza çıkması ve 4 tip daireden 3’ünde en ucuz ortalama satılık daire fiyata sahip olan büyükşehirlerin İç Anadolu şehirleri olması, İç Anadolu bölgesindeki ortalama satılık daire fiyatlarının ülkemizin en düşük fiyatları olmasına neden olmuştur.

Bununla birlikte; bir İç Anadolu şehri olan Niğdede satılık evler ve diğer bölgelerin satılık daire fiyatlarına ilişkin veriler, Niğde’nin büyükşehir olmaması nedeniyle raporda yer almamasına rağmen Flatfy’da bu bölge ve diğer bütün şehirlere ilişkin her türlü emlak ilanına ulaşılabilmektedir.

Flatfy veri tabanında yer alan veriler kullanılarak hazırlanmış olan raporların ikincisi ise yukarıda yer alan ve Ocak ayı ile ondan bir önceki ay olan Aralık ayına ilişkin ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin karşılaştırmalarında ülkemizin en büyük 10 şehrine ilişkin yapılmış olduğu yukarıda yer alan sütun grafiğidir. Bu grafikteki turuncu sütunlar, Ocak ayına ilişkin fiyat seviyesini göstermekte iken, diğer mavi sütunlar ise Ocak ayından bir önceki ay olan Aralık ayına ilişkin ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin fiyat seviyesini göstermektedir.

Yukarıda yer alan sütun grafiğine baktığımızda ise ilk olarak 10 büyükşehrin tamamında meydana gelen fiyat seviyelerinin Aralık ayından Ocak ayına düştüğünü görmekteyiz. Bu seviyelerde tüm büyükşehirlerde düşüş meydana gelmesinin nedeni olarak, Ocak ayının kış aylarının ortasında yer alan bir ay olması ve genel olarak kış mevsiminde gayrimenkul sektöründe ortaya çıkan durgunluk olarak gösterilebilir. Zira, kış mevsimlerinde insanlar, yeni bir daire alarak eski evlerinden çıkmak ve yeni bir yere soğuk havalarda taşınmak istemezler. Bu nedenle, kış mevsiminin ortasında yer alan Ocak ayında da gayrimenkul sektöründeki ticari hacimde bir düşüş meydana gelmesi oldukça olası ve normal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Raporda; tüm büyükşehirlerde fiyat düşüşü meydana gelmiş olmasının bir diğer sebebi olarak da ülkemizde son zamanlarda ortaya çıkan yüksek enflasyon oranlarına müdahale amaçlı uygulanan politikalar ve hükümet tedbirleri gösterilebilir. Zira, ülkemizin büyük bir çoğunluğunda ortaya çıkan yüksek enflasyona yönelik olarak bir tepki meydana gelmiş ve ülke çaplı enflasyonla mücadele politikaları uygulanmaya başlanmıştır. Bu politikaların meyvesini verdiğine dair bir gösterge de yukarıda yer alan fiyat düşüşleri olarak gösterilebilir.

Aralık ayından Ocak ayına bütün büyükşehirlerde fiyat düşüşü varken bu fiyat düşüşlerinin en yüksek seviyede olanı Bursa şehrinde yaşanmıştır. Bursa’dan sonraki en yüksek fiyat düşüşü seviyesi İzmir’de meydana gelmiş iken, İzmir’den sonraki en yüksek fiyat düşüşü ise Antalya’da meydana gelmiştir.

Tüm büyükşehirlerde fiyat düşüşü yaşanmasına rağmen bu fiyat düşüşlerinin en az olduğu büyükşehir ise Adana şehri olmuştur. Adana’dan sonra fiyat düşüşünün en düşük seviyede olduğu diğer büyükşehir ise Ankara’dır. Fiyat düşüşü seviyesinde yaşanan düşüşün en az olduğu 3’ncü büyükşehrimiz ise Ankara olarak ortaya çıkmıştır.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ