Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,05 / Satış: 6,08
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,58

Şık Cami Halısı Modelleri Göz Kamaştırıyor

Şık Cami Halısı Modelleri Göz Kamaştırıyor
  • 17.06.2017
  • 647 kez okundu

Camilerde kullanılan halılar uzun yıllardan beri artık bir gelenek haline gelmiştir. Cami halısı modelleri şıklıklarıyla mekanların ambiyansına katkı sağlamalarının yanında soğuk kış günlerinde ısınma sağlamalarıyla da dikkat çekmektedirler.

Camilerde kullanılan halılar uzun yıllardan beri artık bir gelenek haline gelmiştir. Cami halısı modelleri şıklıklarıyla mekanların ambiyansına katkı sağlamalarının yanında soğuk kış günlerinde ısınma sağlamalarıyla da dikkat çekmektedirler.

İbadet edilen mekanlar olan camilerde kullanılan tüm malzemeler ve aksesuarlar oldukça önemlidir. Bunun iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki manevi huşu yaratan mekanın düzenlenmesinde kullanılacak olan renklerin ve desenlerin bu maneviyatı arttırıcı etkilerinin olması, diğer ise büyük kalabalıkların ziyaret ettiği bu mekanlarda hijyenin korunmasının önemidir. Halı dokumacılığının kökeni Anadolu Selçuklularına kadar uzanmaktadır. Halılar genel olarak zemin için kullanılan ürünler olmakla birlikte farklı mekanlarda duvarlarda da kullanım sağlanmaktadır. Dünyada ilk bilinen halılar Orta Asya Türklerine aittir. Bu halılardan günümüze ulaşabilenler milattan önce beşinci ve altıncı yüzyıllar arasında üretilmişlerdir. Türkler genel itibariyle çadırlarının zeminlerini halıyla kaplamalarıyla bilinen bir toplumdur. Bu gelenekler zaman içerisinde ibadet yerlerinin de halıyla kaplanmasını sağlamıştır. Halı ihtiyacı insanların sıcak ve rahat bir zeminde oturmalarına çözüm olması amacıyla ortaya çıkmış olsa da zaman içerisinde dekoratif amaçlarla da halı kullanımı yaygın hale gelmiştir. Önceleri hayvan posları kullanımı şeklinde uygulanan halılar sonraları el dokuması ve teknolojinin gelişimiyle birlikte makine halısı biçiminde üretilmeye başlamıştır. Cami halısı üretimi ise farklı biçimlerde yapılan özel bir üretimdir. Bu ürünlerin üzerine işlenen desenler uzun süreden beri geleneksel olarak işlenen ve anlam taşıyan motiflerdir.

Cami halısı fiyatları diğer halılarla kıyaslandığında yüksek meblağlar olsa da bu halıların özellikleri ve yapıları itibariyle ödenecek olan bedeller düşük kalmaktadır. Koku yapmayan ve bakteri taşımayacak biçimde üretilen cami halıları birbiriyle bütünlük oluşturmalarından ötürü de yapımı daha zor halılar arasında yer almaktadır. Seçilecek olan halının hijyenik şartları sağlaması, kolay bir temizleme imkanı sunması ve anti bakteriyel özellikte olması kalabalık olan camilerde temizliğin ve hijyenin korunabilmesi bakımından önemlidir. Cami halılarının kaliteli materyallerden üretilmesi de uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi bakımından önemlidir. Cami halısı değiştirme işlemi zannedildiğinden daha uzun süren bir işlem olmanın yanında mekanın büyüklüğü sebebiyle pahalı bir işlemdir.

Cami halısı modellerinin bu işte uzman olan bir üretici firmadan temin edilmesi yağ, kir, leke tutmayan ürünlerin alınması ve güve gibi sorunların yaşanmasından kullanıcıları uzak tutmaktadır. Diğer bir özellik ise bu halıların mutlaka yanmayacak şekilde üretilmeleridir. Yaşanabilecek bir kaza anında halının yanmaması oluşabilecek bir felaketi önlemede elzemdir. Cami halıları renk bakımından da kolay solmayacak ve canlı renklerde tercih edilmelidir. Cami halısı fiyatları için işin üreticisi olan camihalisi.com.tr fiyat alınarak en kaliteli olan ve maliyet bakımından en uygun fiyatlısının seçilebilmesi mümkündür. Halı seçimlerinin caminin tüm dekorasyonuyla uyumlu biçimde yapılması ibadet etmeye gelenler açısından da huşu sağlayacak bir görünümün ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu halıların tüy uzunluklarının belli bir seviyede ayarlanması ve üzerinde namaz kılacak olan kişileri rahat ettirmesi gerekmektedir. Ancak tüyleri aşırı uzun olan bir halı da ibadet eden kişileri rahatsız ederek dikkatlerinin dağılmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeplerden ötürü cami halısı tercihleri büyük önem taşımaktadır. Doğru bir seçim yaparak işlevsel halılara sahip olan camiler bu halıları uzun müddet boyunca kullanabilir..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ