Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Sivas tanıtım

Sivas tanıtım
  • 05.02.2018
  • 598 kez okundu

Kangal, Sivas.

Sivas, bir il olarak İç Anadolu’nun bilinen en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi. Pek çok kadim medeniyete hizmet vermiş olan bu verimli yerleşkede, aynı zamanda pek çok ozan ve aşık yetiştiğini de söylememiz mümkün. Gerek Milli Mücadele dönemi evresinde, gerekse Türk tarihi çerçevesinde önemli bir yere sahip olan bu ilin en bilindik ilçelerinden bir tanesi de Kangal. Kangal ilçesi, ilk çağlardan bu yana bir yerleşim bölgesi olarak izmir bilinmektedir ve arkeolojik çalışmalar bu durumu kanıtlar. Özellikle, yerleşim bölgesindeki Hitit kalıntılarına baktığımızda, Hitit medeniyetinin bu ilçenin yerleşim bölgesinde uzun süre kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Genel Kültür

Genel Sivas insanını içerisinde barındıran bir ilçe olan Kangal’da, milliyetçi bir cenahın hakim olduğunu söylemek yanlış olmaz zira Milli Mücadele dönemi evresindeki en bilindik cemiyetler burada kurulmuş ve örgütlenmişlerdir. Bunun yanında, sıcak bir izmir arkadaşlık halka sahip olan Kangal ilçesi, koyunu ve köpeği ile bilinmekte, tüm dünyaya ün salmaktadır. Namibia’daki çiftçiler tarafından dahi çoban köpeği olarak kullanılan Kangal köpekleri, günümüzün en dayanıklı ve en asil köpeklerindendir.

Gezilecek Yerler

Kangal ilçesi, tarihi kalıntılar ve arkeolojik çalışma alanları ile doludur. Bu sebepten, bu ilçeye yolunuz düşerse muhakkak arkeolojik çalışmaların yapıldığı yerleri ve elbette Sivas’ın bilindik müzelerini ziyaret etmeyi unutmayın. Hitit medeniyetine ait pek çok kalıntının olduğu Kangal’da, aynı zamanda Kapı Aslanı ve benzeri kalıntılar da görülebilmekte.

 

Neler Yenir?

Kangal’a uğradıysanız, rahatlıkla Sivas yaşayışını ve folklörünü izmir partner görmüşsünüz demektir. Geleneksel yemekleri ve şenlikleri ile Sivas, hem halkı hem de yaşayışı kendine özgü olan memleketlerdendir. Kesme aşı, Baviko, kelle tatlısı gibi yemekleri yemeden Kangal’dan dönmeniz ise, büyük bir hatadan başka bir şey olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ