Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Sporcular İçin Kreatinin Önemi

Sporcular İçin Kreatinin Önemi
  • 24.06.2016
  • 771 kez okundu

Sporcunun doğal besinler tüketmesinin yanı sıra bu besinlere takviye olarak alınan besin maddeleri sporcunun performansını arttırır. Bu nedenden dolayı sporla uğraşanlar vücutlarını geliştirebilmek için gerekli olan besin maddelerini içeren besin takviyelerine başvurmaktadır. Kreatin fosfat vücudun hareket etmesini sağlayacak ATP’yi üretmektedir. Vücuda alınan kreatin sayesinde vücut enerjiyi en üst seviyeye getirecektir. ATP’nin vücuttaki en önemli işlevi 30 saniye altındaki sporlarda ekstra performans kazandırmasıdır. Bu spor dallarına örnek verece olursak; ağırlık kaldırma, tenis, 40-100 metre sprint, basketbolda rebound mücadelesi sayılabilir. Vücudun kendi kendine üretebildiği kreatin sayesinde kaslar hızla kasılacak enerjiyi kazanmış olur. Kreatin kullanımı spor yapan kişi ile yapmayan arasında değişkenlik gösterecektir. Normal bir bireyin günlük kreatin ihtiyacı 1 gramdır. Sporcunun ise ilgilendiği spor dalına göre kreatin ihtiyaç oranı belirginleşecektir. Kreatinin vücuda dışarıdan kazandırılması gerektiğinde yağlanmanın da önüne geçerek kazanım sağlamak için besin takviyeleri tercih edilebilir. Çünkü kreatin en fazla kırmızı ette bulunur ve ihtiyacı karşılayacak kadar kırmızı et tüketimi yağlanmayı da beraberinde getirecektir.

Kas hücrelerinin beslenmesini sağlayacak enerjiyi kreatin vücuda kazandırmaktadır. Karaciğerde de üretilmektedir. Vücudun enerji ihtiyacını karşılayamaması gibi durumlar söz konusu olduğunda kreatin devreye girer. Atletik olarak performans arttırma ve kaslarda gelişimi mümkün kılacak egzersizleri daha fazla yapabilme olanağı verme ve hızlı bir şekilde enerji üretme özellikleri sayesinde kreatin sporcular için büyük bir önem taşır. Glutamin esansiyel amino asit çeşitlerinden değildir. Bu özelliği onu vücut tarafından üretilebiliyor olduğunu göstermektedir. Vücut tarafından üretimi mümkün olan glutamini özellikle sporcular dışarıdan da ek besin takviyesi olarak tüketerek vücuda alımını sağlamalıdır. Kas yapısında glutaminin fazla olması nedeniyle sporcular antrenman esnasında depo edilen glutamini kullanır. Bir sonraki antrenman sonrasında kas yıkımını önlemek için glutaminin vücuda yeniden depolanması gerekecektir. Ancak bu sayede vücut gelişmeye devam eder ve kas yıkımının önüne geçilir. Büyüme hormonunda da görevi olan glutamin sayesinde vücut daha çabuk gelişme gösterir.

Sporcular, sporla uğraşanlar besinler ya da besin takviyeleriyle vücutlarına glutamin alımı yaparlar. Bu sayede büyüme hormonu salgılanması hızlanır. Beyin fonksiyonları ise daha sağlıklı işlev görür. Vücut geliştirme için çalışan sporcuların kas ve kemik yapısının sağlığını sürdürmesine yardımcı olmaktadır. Diyetler, yoğun antrenmanlar nedeniyle oluşması muhtemel olan kas yıkımlarının önüne geçmektedir. Kaslarda glikojen deposunu maksimum seviyeye ulaştırmak için glutamin kullanarak çıktığınız antrenmanlar sonrasında karbonhidrat içeren besinler tüketilmesi önemlidir. Aşırı oranda çalıştıktan sonra vücudun kendini onarma süreci artış gösterecektir. Aşırı çalışmaya bağlı gelişen vücudun gelişimini durdurması durumundan kurtulmak için glutamin seviyesinin vücutta arttırılması gerekir. Diyet ve beslenme listelerinizde glutamine yer verdiğinizde yoğun çalışmalar sonrasında da vücudunuz kendini toparlayabilecektir. Bu toparlanmayla birlikte yüksek oranda gelişim için büyüme hormonu seviyesini de arttırdığı bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ