Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,22 / Satış: 6,25
€ EURO → Alış: 6,85 / Satış: 6,88

Tesbih Malzemeleri Nelerdir?

Tesbih Malzemeleri Nelerdir?
  • 17.06.2017
  • 1.398 kez okundu

Ortaya çıkış tarihi hakkında çeşitli söylentiler bulunan tesbihin ilk olarak hangi topluluk tarafından kullanıldığı henüz net olarak bilinmemektedir. İslam tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan tesbihler, Hz. Ebubekir’in döneminde Müslümanlar arasında yaygın olarak kullanılmaya başlayarak bu günlere kadar gelmiştir. Türk ve Müslüman kültürünün sürdüğü bölgelerde genel olarak 99, 33 ve 11 adet boncuktan oluşan tesbihler kullanılmaktadır. Tesbih malzemelerinin kaliteli olması tesbihi fiyat açısından etkileyebilen en önemli etkendir.

* İmame: Tesbihin bütün taşlarını bir araya getiren imame, en önemli parçalardan biri olmaktadır.

* Başlık: Tesbihin en uç noktasında bulunan parçaya başlık denilmektedir. Günümüzde tesbih başlıkları çeşitli logo ve şekillerden oluşmaktadır.

* Püskül: İmame ve başlığı arasına yerleştirilen püsküller, genel olarak ipten yapılmaktadır. Son zamanlarda gümüş püsküllerde bir hayli fazla kullanılmaktadır.

* Taş: Kullanılan türe göre değeri arttıran taşlar, şüphesiz tesbihin olmaz olmazlarından biri olmaktadır. Günümüzde tesbih yapımında genel olarak gümüş, sedef, inci, mercan, akik, Zaza, kuka, Oltu taşı, kehribar, lüle taşı, abanoz ve katalin gibi özel malzemeler kullanılmaktadır.

– Tesbih Türleri

* Toz Kehribar: Fosilleşme sonucu oluşan bir reçine olan kehribar, oldukça önemli bir madde olmaktadır. Toz kehribar ismi verilen taşlar ise kehribar taşı ile başka türdeki taşların etkileşme girmesi ile meydana gelmektedir.

* Oltu Tesbih: Ardıç ağacının fosilleşmesi sonucu oluşan maddelere Oltu taşı denilmektedir. Oldukça yumuşak bir yapıya sahip olan Oltu taşı, kolay şekilde işlendiği için tesbih yapımında fazlaca kullanılmaktadır.

* Kuka Tesbih: Kuka adı verilen ağacın meyvesinden yapılan bu tür, kullanıldıkça renginin koyulaşması ve değerinin artması ile bilinmektedir.

* Zaza Tesbih: Diğer tesbihlere göre farklı bir şekle sahip ola Zaza tesbih, son zamanlarda tesbih severler tarafından oldukça fazla kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ