Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?
  • 18.02.2019
  • 316 kez okundu

Trafik sigortası, yapılması zorunlu olan ve olası kazalarda kazaya karışan tarafların zarar ve masraflarının tazmin edilmesine olanak sağlayan bir sigorta çeşididir. Sigortalı aracın karıştığı bir kazada hem sürücüler hem de yolcular, bireysel tazminat talebinde bulunabilir.

Neden Trafik Sigortası Yaptırılmalıdır?

Sürücüler, trafik sigortası ve kaskoyu karıştırma eğilimindedir. Trafik sigortası, yayaların ve diğer araçların olası kazalardaki masraflarını karşılarken kasko ise kişinin kendi aracında ortaya çıkabilecek masrafları karşılamak için kullanılır. Öte yandan trafik sigortası yaptırmak, yasal olarak da zorunludur. Trafik sigortası, olası kazalarda diğer araçların ve yayaların tüm masraflarını karşılar. Ayrıca, trafik sigortası, sadece diğer araçların ve yayaların masraflarını değil; aracınızdaki kişilerin de kazalardan doğan masraflarını karşılar.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Trafik sigortası yaptırmak, zorunludur ve trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkamazsınız. Öte yandan kasko ise tamamen isteğe bağlıdır. Zorunlu trafik sigortası, karşı tarafın masraflarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış bir sigorta çeşididir. Kaskoyu ise kendi aracınızın masraflarını karşılamak için kullanırsınız. Trafik sigortasının sınırları, devlet tarafından özel olarak belirlenir ve genellikle sabittir. Kazalar sonucu gerçekleşecek hasarlar, belli limitler içerisinde taraflara ödenir. Trafik sigortasının limiti, genellikle 30 bin Türk Lirası’dır. Bu tutarın üzerinde olan bedeller, sigortalının kendisi tarafından karşılanır. Öte yandan kasko için limit, sigortalı tarafından belirlenir.

Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası primleri, sahip olduğunuz aracın hasar durumuna, bulunduğu ile ve araç türüne göre değişiklikler gösterir. Örneğin, hasar kaydı olmayan araçlar için daha düşük primli sigortalar yaptırılabilirken hasar kaydı olan araçların trafik sigortası primi, daha yüksek olacaktır. Aracın trafik tescilinin yaptırılmış olduğu il de trafik sigortası priminin hesaplanmasında büyük önem taşır. İstanbul gibi trafiğin yoğun; kaza riskinin de yüksek olduğu illerde trafik sigortası primi, daha yüksektir.

Trafik Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

Trafik sigortası, araç sahibinin başka kişilerin yaralanmasına veya ölümüne sebebiyet vermesi durumunda oluşacak masrafları karşılamaktadır. Öte yandan trafik sigortası, deprem ve yangın gibi doğal afetlerden oluşacak zararları karşılamamaktadır. Aracını bu gibi durumlardan korumak isteyenler, kasko yaptırmayı düşünebilirler.

Kazalara karşı hazırlıklı olmak; uğrayabileceğiniz zararlar karşısında zor durumda kalmamak ve elbette ki kanun karşısında da cezalı duruma düşmemek için hemen Generali Sigorta’nın cazip trafik sigortası fiyatlarını inceleyin; kendinizi ve aracınızı kolay ve hızlı bir şekilde güvence altına alın.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ