Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Tütün Makineleri Üzerine Nostalji

Tütün Makineleri Üzerine Nostalji
  • 08.09.2017
  • 642 kez okundu

Bir dönemlerin popüler icatlarından olan sigara sarma makinesi tütün ürünlerinin çeşitlenmesi ile artık eskisi kadar kullanılmıyor diyebiliriz. Ancak halen tütün sarmayı tercih edenler tarafından da tercih edildiği aşikardır.

Bilindiği üzere dedelerimizden hatırladığımız kadarıyla bir mekanizma içerisine yerleştirilen sigara kağıdı üzerine yeterli miktarda tütünün koyulması ve sigara sarma makinesinin kolunun çekilmesi ile sigara sarımı yapılıyordu. Günümüzde halen kendi sigarasını sararak içme zevkinden vazgeçemeyenler için daha modern sigara sarma makinelerini piyasada görmek de mümkün. Özellikle 60lı ve 90lı yıllar arasında oldukça popüler olan bu makineler yavaş yavaş popülaritesini yitirse de tam olarak vazgeçilmiş değil.

Yine aynı dönemin erkekleri tarafından en çok kullanılan ve erkekler için değerli olan bir diğer eşya sigara tabakası idi. Sigara tabakası, adı üzerinde içerisine sarılan sigaraların yerleştirildiği ve burada muhafaza edildiği kaplardı. Günümüzde sigara paketleri tabakaların yerini alsa da halen tabaka kullananları görmek mümkün.

80li ve 90lı yıllardan bahsetmişken tütün ürünlerine olan ilgilinin gelişimi pipo ile bir süre devam etti desek yeridir. O dönemlerde büyük şehirlerde veya kırsal kesimlerde zenginler tarafından tercih edilen ve adeta zenginliğin simgesi haline gelen pipo, içerisine konulan tütün ile birlikte kullanılıyordu. Bir süre pipo kullanımı ile devam eden bu süreç sonrasında yavaş yavaş terk edildi. Günümüzde ise pipo sever orta yaş ve üzeri kişiler tarafından kullanıldığını söylemek mümkün.

Son olarak yine bu yılların popüler ürünlerinden olan kar küresi ile devam edelim. Hatırlayanlar bilirler, bir küre içerisinde genellikle çiftlerin olduğu ve daha çok sevgililer, nişanlılar veya eşler tarafından özel günlerde hediye olarak tercih edilen bu ürünler günümüzde de nostaljik hediyeler arasında sayılıyor. Kısaca özetleyecek olursak o yıllardan günümüze gelen en güzel hediyelerden birisinin kar küresi olduğunu söyleyebiliriz.

Geçmiş yıllarda kullanılan birkaç ürüne değindiğimiz bu yazımızda nostaljik olarak günümüzde kullanılan birkaç popüler üründe bahsettik. Bu ürünleri bir çoğumuzun aile yadigarı olarak vitrin ve sandıklarda bulabilmek mümkün.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ