Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?
  • 12.04.2017
  • 847 kez okundu

Geçen sene PewDiePie adlı İsveç vatandaşı Youtube üzerinden 4 milyon dolar para kazandı. Bu konu sosyal medyada o kadar çok ilgi gördü ki, bir anda herkes Youtube üzerinden para kazanmak için yarışa girdi.

Geçen sene PewDiePie adlı İsveç vatandaşı Youtube üzerinden 4 milyon dolar para kazandı. Bu konu sosyal medyada o kadar çok ilgi gördü ki, bir anda herkes Youtube üzerinden para kazanmak için yarışa girdi. Tabii ki bu kazancın içinde sponsor anlaşmaları ve reklamlar da var. 4 milyon dolar kesinlikle çok para ve ülkemizde Youtube’dan bu kadar para kazanmak için inanılmaz güçlü bir fikir lazım. Ancak yine de internet kullanıcıları arasında yavaş yavaş bir bilinçlenme başladı, Youtube adına. Artık oyun, yemek, makyaj ve teknoloji gibi dallarda çok çeşitli kanallar bulabiliyoruz. Eğer bu kadar çok kanal arasından nasıl sıyrılırım düşüncesine kapıldıysanız, cevabı çokta uzakta aramayın. Şöyle ki, takip ettiğiniz kanalları ne için takip ediyorsunuz sorusunu kendinize sorun, cevabını düşündükten sonra sorun otomatik olarak bertaraf oluyor. Muhtemelen o kanalları farklı bir şeyler yaptıkları, daha önce görmediğiniz farklı bilgileri size Türkçe olarak sundukları için takip ediyorsunuz. Başarılı olabilmeniz için sizinde bu yolda ilerlemeniz gerekiyor. Konuyu dağıtmadan asıl meseleye gelmek istiyorum.

Youtube’dan nasıl para kazanabiliriz?

Youtube üzerinden para kazanmanın birçok yolu var. Bunların en bilineni videoların hemen altında ısrarla çıkan ve bizim sürekli kapattığımız reklamlar. Bunlara Adsense reklamı deniyor. Aslında sistem blog sahibi olanların çok iyi bildiği aynı mantık ile çalışıyor. Bu reklamlar ile size gösterim veya tıklama başına belli ücret ödeniyor. Bir kanal açtığınızı varsayalım, hemen videolarınızı yüklemeye başladınız, daha sonra bu kanaldan para kazanmak için kendinize bir Adsense hesabı açmanız veya hali hazırda bir hesabınız varsa bunu Youtube hesabınıza bağlamanız gerekir. Eğer açtığınız kanalın telif ile ilgili bir sorunu yoksa reklamlar hemen görünmeye başlayacaktır. Burada işin mantığı tamamen Adsense ile para kazanmaya dayanıyor. Diğer fırsatlar da zaman ilerledikçe zaten sizin karşınıza çıkmaya başlayacaktır. Zamanla firmalar size sponsor olmayı teklif edecek, kimileri de belli ücretler ile reklam teklif edecektir. Ama bu noktalara gelebilmek popüler olmanız yani zaman harcayıp emek sarf etmeniz gerekiyor.
Para kazanma hırsına kapılıp kesinlikle diğer kanal sahiplerine ait videoları çalmaya çalışmayın. Bu cümle de anlatmak istediğim kesinlikle kendinize ait olmayan içerikleri paylaşmayın. Çünkü Google kimsenin haksız kazanç sağlamasına izin vermiyor. Ayrıca videolarda kullanacağınız müzikler ya da görüntüler, eğer telif hakkına sahipse videonun yayından kaldırılmasına, hatta Adsense hesabınızın iptal edilmesine neden olabilir.

İlk kanal açan kişiler eğer dikkat etmezlerse bu telif hakkı uyarısını muhtemelen yaşayacaktır. İlerleyen zamanlar da ise yani belli bir abone sayısına ulaştıktan sonra partnerler edinin. Bu partnerler bir nevi sizin menajeriniz rolünü üstleniyor. Anlayabileceğiniz dilden anlatmam gerekirse; diyelim ki Youtube da kendi içeriğiniz olan bir video paylaştınız. Ama Youtube videoda kullandığınız müziğin telif hakkı olduğunu düşünüp videonuzu kaldırdı. Oysa ki siz paranızı ödeyip o müziğin telif hakkını almıştınız. Böyle bir durumla karşılaşsanız Youtube ile iletişime geçip bu durumu anlatmanız sizin için sıkıntılı ve zor olabilir ama bu partner şirketleri çok kolay yollarla Youtube ile bağlantı kurabilir. Ülkemiz de bu işi yapmaya başlayan yurt dışı kaynaklı birkaç partner kuruluşu var ve bunlar sizin gelirinizin yüzde on veya yirmilik bir kısmını alarak sizin bir bakıma menajeriniz oluyor.

Kaynak: http://www.parakazan724.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ