Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Zaza Tesbih Nedir?

Zaza Tesbih Nedir?
  • 17.06.2017
  • 1.412 kez okundu

Özellikle erkeklerin ellerinden hiç düşürmediği aksesuarlarından biri olan tesbihler, uzun yıllar önce başlamış olan ve halen devam eden bir kültür olmaktadır. Ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hemen her erkeğin elinde bulunan tesbihler, modası hiç geçmeyecek gibi duran geleneklerimizden sadece biridir. Diğer tesbih türlerinden oldukça farklı bir tasarıma sahip olan Zaza tesbihler, son yıllarda en çok tercih edilen ürünlerden biri olmaktadır. Bir ipin başını ile sonunu birleştirmeden Oltu taşı, sedef ve kehribar gibi taşların sıralanması ile oluşan bu tür, iki adet imameden oluşmaktadır. Bu tesbih çeşidinin oldukça ince ustalık gerektiren detaylara sahip olması ve farklı bir tarz yansıtması değerini fazlasıyla katlamaktadır. Her tesbih severin koleksiyonuna eklemek istediği Zaza tesbihler, Kurtlar Vadisi adlı dizide rol alan Zaza Dayı isimli karakterin bu türdeki tesbihleri sıkça kullanması da tesbihlerin tanınmasına katkı sağlamıştır. Zaza Tesbih Malzemeleri nelerdir?

* İmame: Zaza tesbihlerde normal tesbihlerin aksine iki adet imame kullanılmaktadır. Dış görünümü oldukça dikkat çekici tasarım hatlarına sahip olan Zaza tesbihlerin yapımında seçilecek olan imamenin taşlar ile uyumlu olması önemli bir unsurdur.

* Püskül:

* Tepelik: Tesbihin sondan bir önceki malzemesi olan tepelik, kullanılan tane (taşın) türünde olan bir maddeden yapılmaktadır.

* Çivi: Tesbihin final noktası olarak adlandırabileceğimiz bir bölüm olan çivi, tesbihteki malzemelerin ipten çıkmamasını sağlamaktadır.

* Taneler (Taşlar): Genel olarak akik, Oltu taşı, toz kehribar ve gümüş gibi özel maddelerden oluşan taneler, tesbihin en önemli bölümü olmaktadır. Seçilen tasın maddi ve manevi değeri tesbihin değerini de fazlasıyla etkilemektedir. Bu tür tesbihler geçmişten gelen geleneğimizi yansıtma yolunda da büyük başarı sağlayabilmektedir.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ