Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,50 / Satış: 6,52

Zeminler de Parkenin Önemi

Zeminler de Parkenin Önemi
  • 01.11.2017
  • 342 kez okundu

Parke ev, ofis gibi mekanların zeminlerinin daha kullanışlı hale getirilmesi için yapılan bir tür zemin döşeme işlemidir.

Parke ev, ofis gibi mekanların zeminlerinin daha kullanışlı hale getirilmesi için yapılan bir tür zemin döşeme işlemidir. Parke olan mekanlar hem daha şık gözükmektedir hem de kışları zeminin daha sıcak olmasını sağlamaktadır. Üzeri parke ile kaplanmamış zeminler ortamın görüntüsünü bozmaktadır. Fakat asıl önemli nokta parke ile döşenmeyen evler de terliksiz asla dolaşılamamaktadır. Aksi bir durum da ciddi sağlık problemleri meydana gelebilmektedir. Parkeler türlerine göre bazı artı ve eksi yönler bulundursalar da bütün parke çeşitleri hiç parkesiz olan mekanlara göre daha iyidir. Fakat sağlık açısından yüzde yüz doğal bir ürün olduğu için ahşap parkeler daha gözde bir üründür. Parke ile kaplanan bir zemin uzun yıllar kullanılabilmektedir. Özellikle masif parke ile kaplanmış zeminlerin kullanım ömrü 40 yılı aşkın bir süre devam edebilmektedir. Parkelerin düzenli bakımları yapıldığında ve kötü kullanılmadığında bu süre daha da uzayabilmektedir. Parkelerin yapım aşaması öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bu önemli noktalara sizin için deyindik.

Parke Döşenmeden Önce Yapılması Gerekenler

Parke döşeme işlemi yapılmadan en az iki hafta öncesinde parkeler döşenecek mekana getirilmelidir. Parkenin ambalajı naylon shrink ise mutlaka parkenin ambalajından çıkarılması gerekmektedir. Döşeme yapılmadan önce zeminin düzgün olup olmadığı kontrol edilmelidir. Döşemenin yapılacağı zeminin her noktası aynı düzeyde olmalıdır. Eğer zemin üzerine şap yeni döküldüyse döşeme işlemini tamamlamak için en az iki ay beklemek gerekmektedir. Su tesisatı kontrol edilmelidir. Eğer her hangi bir su kaçağı ya da sızıntısı varsa bu sorun döşeme işleminden mutlaka önce giderilmelidir. Aksi halde su parkelere çok ciddi hasarlar verebilir ve parkelerin kabarmasına neden olur. Parke döşemesi yapılmadan önce zemin çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Zemin üzerinde, kesinikle harç ve kireç gibi inşaat nedeniyle oluşan birikintiler olmamalıdır. Kurumuş halde olan şap’ın üstünde harç karıştırılmış ise bu nedenden dolayı şapta oluşan nemin tamamen kuruması beklemelidir. Nemli zemine asla parke döşeme işlemi uygulanmamalıdır. Şap olması gereken şartları taşımıyorsa ve tahta mala perdahlı da pürüzler varsa sistre tozu tutkal ile karıştırılarak macun kıvamına getirilmelidir. Daha sonra ise bu karışım beton zemin üzerine sürülmelidir. Mastar ile çekilerek ince bir katman haline getirildikten sonra üzerinden 2 ya da 3 gün geçmesi ile sertleşmiş olan zeminin artık parke döşemesi işlemine geçilebilir.

Parke döşenecek zeminde dikkat edilmesi gerekenler

Masif parkelerin döşeneceği zeminlerde dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. Öncelikle zemin üzerine dökülen şap sık bir şekilde dökülmüş olmalıdır. Çekiç ile şapın üst kısmına vurulduğunda iz oluşmamalıdır. Ayrıca çivi ile şap kazıldığında da iz ve toz meydana gelmemelidir. Parke dökülecek zeminde en dikkat edilmesi gereklerden biri de şapın kuru ve dinlenmiş olmasıdır. Zeminde kesinlikle hiç bir çatlak olmamasına dikkat etmek gerekir. Eğer zeminin çatlak olduğu fark edilirse bu çatlaklar sentetik reçinli katkı maddesiyle elde edilen harç ile doldurulmalıdır. Parke döşenecek zeminin üzeri düz ve dalgasız olmalıdır. Şap’ın üzeri de pürüzsüz olmalıdır. Ayrıca bir diğer önemli nokta ise şap’ın temiz olması gerekmektedir. Tüm bu ayrıntılara uymak hem parkenizin daha dayanıklı olarak döşenmesini sağlayacaktır hem de görüntü açıcından hiç bir şekil bozukluğu meydana gelmeyecektir. Bu önemli noktalara dikkat edilmediği zaman hangi tür parke kullanırsanız kullanın parkenin ömrü kısaltılmış olur. Üstelik dikkatsiz bir şekilde döşenen parkelerin estetik açıdan da bazı kusurları olmaktadır.

Kaynak http://www.yilparparke.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ