Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

AHİKA Yönetim Kurulu Toplantısı Aksaray’da yapıldı

AHİKA Yönetim Kurulu Toplantısı Aksaray’da yapıldı
  • 18.01.2016
  • 1.324 kez okundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Aksaray’da tarihi Zinciriye Medresesinde gerçekleştirildi..

Toplantı için Aksaray’a gelen Kırıkkale Valisi Ali Kolat ile Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Vali Şeref Ataklı’yı Valilik Makamında ziyaret etti.

Yönetim Kurulu Üyeleri, daha sonra Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısına katılmak üzere Aksaray Belediyesi tarafından çeşitli kültürel faaliyetlerin düzenlendiği bilgi evi olarak kullanılan tarihi Zinciriye Medresesine geçti.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Niğde Valisi Necmeddin Kılıç başkanlığında yapılan toplantıya Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Aksaray, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Aksaray İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Tüzün, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Kırıkkale ve Niğde illerinden kurul üyeleri ile Genel Sekreteri Mehmet Fatih Yıldız katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Kalkınma Ajanslarının son 10 yılda denenen, kalkınma modeli olarak kurulan bir yönetim biçimi olduğunu söyledi.

Vali Kılıç açıklamasında; “Ahiler Kalkınma Ajansının bu kapsamda birbiriyle sosyal kültürel ve tarihi bağları olan, Kırıkkale, Nevşehir, Niğde, Kırşehir ve Aksaray’da çok önemli faaliyetlere imza atmış, küçük kaynaklarla büyük çalışmaları ateşlemiştir’ dedi.

Niğde’de yapılan son toplantıda Kalkınma Kurulu Başkanlığı seçiminin gerçekleştirildiğini yapılan seçimde kurul başkanlığına Nevşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği başkanı İsmail Ördü’nün seçildiğini belirten Vali Kılıç, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından Niğde, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Kırıkkale illerinde düzenlenen eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Vali Kılıç açıklamasında; “Bilindiği gibi ajansımızın yürüttüğü faaliyetler arasında yer alan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu doğrultuda paydaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda ajansımız, Ticaret ve Sanayi Odaları, İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile bu eğitim çalışmalarına devam etmektedir. Geride bıraktığımız 1 aylık dönemde Aksaray’da, Kırıkkale ve Kırşehir’de düzenlenen ‘Uygulamalı Girişimcilik’ eğitimlerinde toplam 147 kişi sertifika almaya hak kazanmıştır. Kırşehir’de kadına yönelik alanda çalışan personel için “Eğiticilerin Eğitimi’ Nevşehir Avanos İlçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden öğretmenlere ve Nevşehir Valiliğine bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan personele “Proje Planlama Eğitimi’ verildi.’ dedi.

Vali Kılıç, Kalkınma Ajansının yapacağı çalışmalar arasında 2016 yılı Mali Destek Programının ilan edileceğini belirterek; Aksaray için çok önemli bir çalışmanın AHİKA tarafından hazırlanacağını belirtti.

Kılıç açıklamasında; “Aksaray Valiliği öncülüğünde Aksaray’da Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB kurulması düşünülüyor. Aksaray Belediyesi ve Ticaret Odasının çok isabetli bir tercih ve kararı bu. Bizde Kalkınma Ajansı olarak bu gayrete destek vermek istiyoruz. Bunun fizibilite çalışmalarını Kalkına Ajansı eliyle yapmak istiyoruz.’ dedi.

Vali Kılıç, AHİKA tarafından hazırlanan TR 71 Düzey 2 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planının tanıtımını yaparak, inceleme yapmaları için gazetecilere birer örnek hediye etti..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ