Dolar 18,6344
Euro 19,6306
Altın 1.077,07
BİST 4.962,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Aksaray 12°C
Açık
Aksaray
12°C
Açık
Paz 10°C
Pts 10°C
Sal 12°C
Çar 13°C

Aksaray Barosu: Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir

Aksaray Barosu: Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir
24 Kasım 2022 16:58

Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için basın açıklaması yaptı.

Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır.

Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo’nun: “Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler” şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra boğazlanıp dövülerek vahşice öldürülmüşlerdir. 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü coğrafi sınır tanımaksızın tüm dünyada varlığını sürdüren şiddete karşı farkındalığı arttırmak amacıyla Aksaray Barosu üzerine düşeni yapmaya her daim hazırdır.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK: “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?” sözüyle kadına gereken önemin ve değerin verilmesi gerektiğini vurgulamış ve bu doğrultuda da diğer uluslara örnek olmuştur.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ulusların bu örnek doğrultusunda kadını korumayı, onların haklarını sağlamayı amaç edinen bir gündür. Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Günümüzde yalnızca kadın olmaları nedeniyle ayrımcılığa uğrayan, şiddete maruz kalan kadın sayısının giderek arttığını görmekteyiz. Kadına yönelik şiddet hem ülkemizde hem de uluslararası kamuoyunda geniş yankı bulan ve zaman ilerledikçe de önemini arttıran bir kavram haline gelmiştir.

Kadına karşı şiddet, yer ve zaman fark etmeksizin sadece fiziken değil; psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet olmak üzere birden fazla şekilde karşımıza çıkmaktadır. Devletimiz, öncelikle kadınların birer fert olduğunu ve onların en başta yaşama hakkına sahip olduğunu vurgulamaya yönelmelidir. Devlet hem anayasa hem de onayladığı ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler doğrultusunda vatandaşın yaşam hakkını güvence altına almakla yükümlüdür. Keza daha önce taraf olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nde de bu konuda devletin sorumlulukları ve yükümlülükleri açık bir şekilde belirtilmiş ve hukuksal zemine bağlanmıştır.

Devletimizin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiyle birlikte bu hukuksal zemin zedelenmiş ve kadının şiddetsiz yaşam hakkı elinden alınmıştır. Her ne kadar kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda devletin başlıca yükümlülüklerine ve sorumluluklarına değindiysek de bunlara ek olarak toplumsal bir bilincin geliştirilmesi ve bu mücadelenin toplumsal düzeyde ülke geneline yayılarak etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları komisyonu olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe atfedilen önemin bilincinde olup, kadına yönelik her türlü şiddetin karşısında olduğumuzu bildirir ve mücadele anlamında her türlü desteği sağlayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.