Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,48 / Satış: 6,51

Aksaray’ın tarihi eserlerine hayran kaldılar

Aksaray’ın tarihi eserlerine hayran kaldılar
  • 22.11.2017
  • 1.013 kez okundu

Aksaray Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi, sosyal ve kültürel etkinliklere başarıyla imza atıyor.

, sosyal ve kültürel etkinliklere başarıyla imza atıyor.

Aksaray Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Hasibe Yazgı, Selime Sultan Kadın aktivite merkezinde Halk eğitimi mesleki el sanatları kursuna katılan; özel eğitim öğrencilerinin annelerine, kas hastalıklarıyla mücadele eden bayanlara ve onkoloji hastalarına yönelik müze gezisi düzenledi.

Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Hasibe Yazgı ve beraberindeki hanımlar, 15.639 adet tarihi eserin bulunduğu Aksaray Müzesini ziyaret etti.

Kapadokya’nın 11 bin yıllık tarihinin görülebildiği Aksaray Müzesi’nde sergilenen 10 yetişkin ve çocuk mumyası ile 2 kedi mumyası, ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Ihlara ve Çanlı Kilise’de bulunan mumyaların, çeşitli dönemlerde yaşamış din adamlarına, rahip ve rahibelere ait olduğu ifade edilirken, mumyaların genel olarak 10 ve 13. yüzyıllardan kaldığı belirtildi.

Kadın koordinasyon merkezinin destekleriyle, müzeyi gezen hanımların birçoğu ilk kez geldikleri müzede, Aksaray’da bulunan tarihi eserleri ve geçmişten günümüze kadar gelen tarihi el sanatları ürünlerini görmekten dolayı çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

Müzeyi gezen hanımlar, gezi sonrası yaptıkları açıklamalarda “Birçoğumuz hayatımızda ilk kez müze ziyareti yapıyoruz. Bu gezi bizler için inanılmaz bir moral ve motivasyon oldu. 11 Bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Aksaray’ımızda asırlar önce yaşamış insanların kullandıkları eşyaları, insan mumyalarını, hayvan mumyalarını birçok tarihi eserleri görme imkânına sahip olduk. Özellikle bizleri müzeye getirip tarihi eserleri yerinde görüp incelememizi sağlayan Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanımız Hasibe Yazgı hanımefendiye çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuşarak müze gezisinden duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler

Aksaray Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Hasibe Yazgı, Selime Sultan Kadın aktivite merkezinde halk eğitim merkezi el sanatları kursuna katılan; özel eğitim öğrencilerinin annelerine, kas hastalıklarıyla mücadele eden bayanlara ve onkoloji hastalarına yönelik eğitimler verildiğini bu eğitimlerin yanı sıra sosyal ve kültürel amaçlı gezilerde düzenlendiğini ifade etti.

Hasibe Yazgı, Kadın Aktivite Merkezinde haftanın belirli günlerinde eğitim gören annelere ve bayanlara moral ve motivasyon amacıyla müze gezisi düzenlediklerini, bu gezi sayesinde hanımların Aksaray’da sergilenen tarihi eserleri yerinde görme imkanına kavuştuğunu ve faydalı bir etkinlik olduğunu belirtti..

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ