Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Çorakçılar’ın Konağı Ne Olacak?

Mustafa Fırat GÜL
Mustafa Fırat GÜL - mustafafiratgul@hotmail.com
  • 26.10.2017
  • 17.284 kez okundu

26 Ekim 2017 tarihinde öğleden önce İstanbul’da yaşayan Murat Çorakçı aradı. Ki, kendisi Vehbi Çorakçı’nın torunudur (alttaki fotoğraf anne-oğulu 2016’daki ziyaretimden bir hatıradır). Annesi Nevcan Hanımla birlikte Levent’teki evlerinde yaşayan Murat Bey Aksaray’la gönül bağlarını koparmayan, elden geldiğince memleketini ziyaret eden birisidir. “Aksaray Azm-i Milli T.A.Ş.” isimli tezimi hazırlarken tanıştığım Murat Çorakçı telefon görüşmesinde daha önce söylediği şeyleri bir daha söyledi. Ama bu defa daha da vurguluydu cümleleri. Özetle şunları söyledi:

Çorakçılar’ın konağı olarak bilinen Taşpazar Mahallesi’ndeki tarihî konak bugün yaklaşık olarak 100 varisin ortak malıdır. Vehbi Çorakçı’nın ve kardeşlerinin malı olan bu mülk sonraki yıllarda artan nüfusla birlikte çok kişinin malıdır. Biz istiyoruz ki, en azından benim ailem, ki tapunun yaklaşık % 1o hissesi bizdedir, Aksaray’a bağışlayalım. Hangi kurum sahip çıkacaksa, kimler bu güzel ve tarihî konağı ihya edip hizmete sunacaksa biz bağış yapalım diyoruz. Bizim gibi birçok varis de bağış yapacaktır diye umuyorum. Tabi ki, her varisle irtibatımız yok. Aksaray’ın yetkilileri bu insanlarla bağlantı kurarsa çoğu hissesini bağış yapacaktır diye düşünüyorum. 

Dediğim gibi biz bağışlayacağız. Hatta şu kadarını da söyleyeyim ki, hissemizi satmak yerine bağışlayacağımız gibi restorasyon masraflarının da % 10’nu karşılamaya hazırım. Yeter ki tarihi değeri aşikar olan konak sanata, eğitime, kültüre hizmet etsin. Sahip çıkılsın bu güzel esere. Bizim istediğimiz kendimiz için değil. Aksaray güzel bir eserini göz göre göre kaybetmesin”.

Evet, Murat Çorakçı Bey’in dediği aynen böyledir. Artık bu durumda kim ya da kimler devreye girer; kimin sorumluluğudur bilemiyorum. Ben elçiyim. İsterim ki, bu tarihî öneme sahip konak bir an evvel tamir edilerek hizmete girsin. Bunun gibi İleriler’in konağı da kurtarılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar ZERRİN ÇORAKÇI dedi ki:

    MERHABA ÇORAKÇI’ZADELERDEN VEHBİ ÇORAÇI’NIN OĞLU HACI HASAN ÇORAKÇININ TORUNUYUM BAHSİ GEÇEN KONAKTA ŞUAN ANNEM OTURMAKTA VE BİZLERDE ZAMAN ZAMAN GİDİP KALMAKTAYIZ BAĞIZ YAPMAK GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK ANCAK HARAB OLUP GİTMEMESİ İÇİN DEVLETEN YARDIM BEKLİYORUZ

YORUM YAZ