Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Felsefe tartışmalarında demokrasi anlatıldı

Felsefe tartışmalarında demokrasi anlatıldı
  • 16.10.2015
  • 1.484 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi tarafından 5’incisi düzenlenen “Felsefe Tartışmaları” isimli programda, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Neşet Toku, “Demokrasi ve Eleştirileri” konulu bir sunum yaptı..

Demokrasinin seküler zeminde tanımlandığını ve öyle de olması gerektiğini söyleyen Prof. Toku, demokrasi yokken monarşiler ve aristokrasilerin olduğunu söyledi. Aristokrasilerde, insanların bir kısmının doğuştan aristokrat, diğer kısmının ise köylü olduğunu ve bunların değişmediğini ifade eden Toku, “Köylülerin aristokrat olmaları söz konusu olmadığı gibi, aristokratların da köylü olması söz konusu olamıyor. İnsanların eşitliğinin kabulü, böyle bir yapımın değişimiyle ilgilidir” dedi. Klasik demokrasiler söz konusu olduğunda da, modern demokrasiler söz konusu olduğunda da, eşitlik eksenindeki siyasal organizasyonların anlaşıldığını ifade eden Dekan, demokrasinin Yunanca bir kavram olduğunu ve iktidarın halk tarafından belirlenmesi olarak anlaşıldığını vurguladı.

Prof. Dr. Neşet Toku, Fakülte Konferans Salonu’ndaki sunumunun ardından, öğrenci ve akademisyenlerden gelen soruları yanıtladı..

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ