Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 13,40 / Satış: 13,45
€ EURO → Alış: 15,17 / Satış: 15,23

Lavanta bahçesi görsel şölene hazırlanıyor

Lavanta bahçesi görsel şölene hazırlanıyor
  • 16 Kasım 2021

Aksaray Belediyesi Tarım şehri Aksaray’da ekonomik getirisi büyük olan lavanta bitkisinin Aksaraylı üreticiler içinde yeni bir gelir kaynağı olması adına geçen yıl 20 Bin Metrekare arazi üzerine 16 Bin Lavanta dikimi gerçekleştirmiş ve ilk hasadını yapmıştı. Aksaray Belediyesi gelecek sezonda daha iyi verim elde etmek için lavanta bahçelerinin kışlık bakımını yaptı.

Aksaray Belediyesi’ne ait kullanılmayan boş arazilerde ekimi gerçekleştirilen lavantaların bugünlerde kışlık bakımları yapılıyor. Ülkemiz farklı iklim ve ekolojik koşullarında yetişebilen tıbbi ve aromatik bitkiler arasında gösterilen lavanta bahçeleri, şehrin görselliğine katkı sağlayacak.

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer konuyla alakalı şu görüşlere yer verdi;

“Tarımda bir marka olan şehrimizde aromatik bir bitki olan lavantanın, turizm kadar endüstriyel olarak değerlendirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçen yıl ilk hasadını gerçekleştirdiğimiz verimi ve kazancı yüksek olan lavanta bitkisinin kışlık bakımını yaptık. Gelecek yıl lavanta bahçemizde görsel bir şölene hazırlanıyoruz. Hemşerilerimiz doyumsuz bir manzaranın yanında doğa ve tabiat ile baş başa kalabileceği bir mekan hazırlıyoruz. Ayrıca fotoğrafları severleri, şimdiden davet ediyorum. Çünkü çok güzel kareler yakalayacakları doğal bir alan onları bekliyor olacak” dedi.

Aksaray Belediyesi‘nin son dönemde çalışma alanını genişletip atıl vaziyette arazileri ekip değerlendirdiğini açıklayan Başkan Dinçer, “Aksaray’ımız bir tarım şehri. Ve biz bunu göz önünde bulundurarak üreticilerimizin alternatif ürünlere teşvik ediyoruz. Aksaray’ımız hububat, patates, yonca, çerezlik ayçiçeği, ceviz başta olmak üzere birçok tarım ürününde ilk sıralarda. Artık şehrimiz lavanta ekimi ile adından söz ettirmesini arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

blank blank blank blank

blank

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ