Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,33 / Satış: 5,35
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

24 Haziran seçimlerinde nasıl oy kullanacağım?

24 Haziran seçimlerinde nasıl oy kullanacağım?
  • 09.06.2018
  • 550 kez okundu

24 Haziran erken seçimlerine 14 gün kala nasıl oy kullanacağız sorusu merak konusu. Milyonlarca vatandaşın aklında ‘Nasıl oy kullanacağım’ sorusu yüksek Seçim Kurulu’nun nasıl oy kullanılacağını açıklamasıyla yanıt buldu.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde, 6 Cumhurbaşkanı adayı, 8 siyasi parti katılacak, toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmen sandık başına gidecek.

24 Haziran günü oy kullanma işlemi 08.00’de başlayacak ve 17.00’da son bulacak.

Peki 24 Haziran seçimlerinde nasıl oy kullanılacak?

Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

Birleşik oy pusulasında tercih edilen cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle ”TERCİH” veya ”EVET” mührü basılması gerekecek.

Oy pusulasına, ”TERCİH” veya ”EVET” mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak.

Birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak. Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulası verilmeyecek.

İttifak oyları…

İttifak alanı içerisinde, “EVET” mührünün, bir siyasi partiye ayrılan alana, hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne, ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde o siyasi partinin cetveldeki sütununa işaretlenecek.

Bu haller dışında, yalnız ittifak alanı içerisine “EVET” mührünün basıldığı her durumda, bu oy pusulaları da geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde ittifakın ortak oyları sütununa rakamlar birden başlamak üzere, sırasına göre çizilmek suretiyle ayrı ayrı işaretlenecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ