Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

15 Temmuz Gazisi Safiye Bayat, o gece yaşadıklarını anlattı

15 Temmuz Gazisi Safiye Bayat, o gece yaşadıklarını anlattı
  • 16.03.2017
  • 2.117 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) ve İlim Yayma Cemiyeti Öğrenci Topluluğu işbirliği ile düzenlenen “Boğaz Köprüsü Direnişinin İlk Kahramanı” isimli konferansa katılan 15 Temmuz Gazisi Safiye Bayat, o gece yaşadıklarını anlattı.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) ve İlim Yayma Cemiyeti Öğrenci Topluluğu işbirliği ile düzenlenen “Boğaz Köprüsü Direnişinin İlk Kahramanı” isimli konferansa katılan 15 Temmuz Gazisi Safiye Bayat, o gece yaşadıklarını anlattı.

– 15 Temmuz Asra Bedel Bir Geceydi –

Etkinliğin selamlama konuşmasını ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin yaptı. Türkiye’de 15 Temmuz gecesi, bir daha yaşanmaması için dua edilmesi ve çaba gösterilmesi gereken hain bir darbe kalkışması yaşandığına dikkat çeken Şahin, “Gösterdiği direnişle, o kalkışmanın en önemli kahramanlarından birisi Safiye Bayat Hanımefendidir. Amacımız öğrencilerimize rol model olacak birisini onlarla tanıştırmak, buluşturmak. Kendisinin gösterdiği kahramanlık her türlü iltifatın ve takdirin üzerindedir” dedi. ASÜ Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Safiye Bayat, 15 Temmuz gecesinin, Türkiye tarihi için çok önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. 15 Temmuz adına yapılan program ve etkinliklere katılarak yaşananları anlatmaya çalıştığını ifade eden Bayat, “15 Temmuz, asra bedel bir geceydi. Kalpte vatan sevgisi ve şehadet duygusuyla o gece, Allah’ın bizlere bahşettiği, biz inananları nasiplendirdiği, ilmek ilmek kalbimize bilgisini sunduğu, ender, kıymetli ve tekrar tekrar yaşamayı dilediğim tek gecedir. O gece ‘Allah’ım sen bu zalimlerin karşısında bizleri muzaffer eyle’ diye çok dua ettim. Çünkü o hainler benim askerimin üniformalarını çalmıştı. Onlar, bizim imanımız ve itikadımızla oynamış duygu hırsızlarıydı” diye konuştu.

– Yaralıları Almamıza Bile İzin Vermediler –

Safiye Bayat, 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’ne türlü kısıtlamalara rağmen gittiğini ve tankların bulunduğu yerde, asker üniforması giymiş hainler karşısında hesap sormaya çalıştığını ifade ederek, “Bir süre sonra ateş açmakla beni tehdit ettiler. Ben de ‘Sizden korkmuyorum, ne yapacaksanız yapın’ dedim. Ateş açtılar. Ben o sırada Türk Bayrağı açılan gişelerin olduğu yere ilerledim. Belki yüzlerce merminin birisi bile bana isabet etmedi” dedi. İlerleyen süreçte insanların vatan haini askerlere karşı dik durmak adına Boğaziçi Köprüsü’ne geldiğini ifade eden Bayat, şöyle devam etti: “Hainler ateş açmaya başlayınca, köprüden geçenlere ‘Ne olur kardeşlerim ilerlemeyin, gitmeyin’ dedim. Orada bir kardeşimin sözleriyle yüreğim yandı. Bana, ‘Abla biz şehadeti tatmaya geldik, şahitlik etmeye geldik, nasıl geri dönelim? Hayat geri gitmiyor, yürümek lazım abla’ dedi. Onlarla beraber ilerledik. Ateş hattına girdiler ve 3-4 sıra önümdeki tüm kardeşlerim kanlar içinde yerde kaldı. Lakin -dedik ya, onlar zalimlerin de zalimleriydi- ateş hattındaki hiçbir yaralı kardeşimizi almamıza izin vermediler. Çünkü amaçları onların kan kaybından ölmeleriydi.”

– Onlara Dedim ki; “Siz Kazanamayacaksınız…”

Yaralı olduğunu ellerini kaldırarak anlatmaya çalışan bir kişiyi -hatta yaralıyı almaya gidenleri bile- vurduklarını kaydeden Safiye Bayat, “Herkes yaralı, her yer kandı. Yaralılardan taşıyabildiklerimizi oradan kaldırdık. Katliam gibi bir geceydi. Siz hiç Türk askerinin teröriste silah doğrulttuğunu gördünüz mü? Mümkün değil. Öncesinde 3 kere uyarırlarmış. Bunlar, masuma, silahsıza silah doğrultup, yaralıları almamıza dahi müsaade etmeyen canilerdi. Onlara ‘Siz asla kazanamayacaksınız’ dedim ve en nihayetinde öyle de oldu. Çünkü onlar korkak, hain ve zalim. Bizim ise kalbimizde iman var, şehadet arzusu var, Allah sevgisi var…” Konuşmanın ardından ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin ve İlim

Yayma Cemiyeti Aksaray Şube Başkanı Ali Boysak, Safiye Bayat’a plaket ve teşekkür beratı takdimlerinde bulundular.

Konferansı, Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, öğrenciler ve akademisyenler takip etti..

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ