Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,14 / Satış: 8,18

15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız

15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız
  • 17 Temmuz 2017 - 13:09

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle 81 ilde düzenlenen programlar Aksaray’da da sabaha kadar devam etti..

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle 81 ilde düzenlenen programlar Aksaray’da da sabaha kadar devam etti.

15 Temmuz Milli İrade Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi, Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda kurulan dev ekranlarda 15 Temmuz belgeseli izlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki konuşmasını canlı takip edildiği program camilerden saat 00.13’te sela verilmesinin ardından Kur’an-ı Kerim okunarak dua edilmesi ardından demokrasi nöbetini tutulmaya başlanması ile devam etti.

Aksaray Valisi Aykut Pekmez yaptığı konuşmasında 15 Temmuz’u unutmadıklarını unutturmayacaklarını söyledi. Geçen yıl 15 Temmuz’da savaş uçaklarının Ankara’nın üstünde uçtuğu, o zamanki adıyla Boğaziçi Köprüsü’nün kapatıldığını ifade eden Vali Pekmez konuşmasında: “Bu görüntüleri ilk gördüğümüzde birçoğumuz anlam veremedik. Çünkü onlar bizim savaş uçaklarımız, bizim tanklarımız, bizim silahlarımızdı. Belki bir dış tehdit var diye düşündük. Ama zaman geçince acı bir gerçekle, gözlerimizin inanamadığı veya inanmak istemediği bu milletin korunması için, bu vatan topraklarının korunması için alınan silahların, bu vatanı korumak için maaş alanların bu Türk Milleti’ne, emniyetine, meclisine saldırdığını, bombaladığını maalesef gördük.”dedi.

“Anadolu’yu vatan yaptığımızdan beri bizi bu topraklardan atmak için her zaman kirli oyunlar oynandı. Tarih boyunca oynandı. Ama en kirlisi, en kahpecesi 15 Temmuz’daydı.’diyen Vali Pekmez:

“Bu aziz millet, tarih boyunca, şanlı tarihimize yazdırdığı sayfalar gibi 15 Temmuz’da da tarihimize şanlı bir sayfa yazdırdı. Tankların, uçakların karşısına bedenleriyle siper oldu. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar tarihimiz boyunca devam etti. Yakın tarihimize baktığımızda 1980 öncesi sağ sol kavgası çıkartarak bu milletin evlatları birbirine kırdırıldı. Sonra gördük ki, o sağ-sol çatışmasında sağcıya da solcuya da silah verenler aynı kişiler. O bitince karşımıza PKK belası çıktı. Bu milletin asil evlatları PKK ile mücadele ederken şimdi görüyoruz ki maalesef birileri devlette kadrolaşma, yer edinme peşindeymiş.”dedi.

Son günlerde bazı ülkelerin demokrasi, insan hakları dersi vermeye kalktığını belirten Vali Pekmez: “Onlara buradan sesleniyoruz ki, önce kendi tarihlerine baksınlar. Onların tarihlerine baktığımızda her gittikleri yere kan götürdüklerini, gözyaşı, zulüm götürdüklerini görüyoruz. Gittikleri yerlerdeki insanları ya soykırımla yok etmişler, ya da köle yaparak kendi ülkelerinde çalıştırmışlar. Bugün dahi demokrasi adıyla gittikleri ülkelerde milyonlarca sivil insanın öldüğünü, öldürüldüğünü görmekteyiz. Bizim tarihimizde kirli bir sayfamız yok. Ecdadımız gittiği her yere medeniyet, refah götürmüş, özgürlük götürmüş. Ortada alınacak, verilecek ders varsa onlar bizim tarihimizden, bizim ecdadımızdan ders alsınlar. Ülkemiz üzerinde hala kirli emelleri olanlar bilsinler ki Anadolu’nun her karış toprağı şehit kanıyla sulanmıştır. Bu ülkenin evlatları vatan, bayrak, millet, ezan söz konusu olduğunda her zaman onların karşısına dikilecektir. Bu topraklar üzeninde son Türk kalsa dahi bu şanlı bayrağımız gökyüzünden inmeyecek, ezanlar susmayacaktır. 15 Temmuz’da Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokağa dökülen milyonlar her zaman gerektiğinde yine milyonlarca olarak sokağa dökülüp bu ülkeye, hükümetine, demokrasisine, reisine sahip çıkacaktır. Hainlerin attığı kurşunlar, bombalar belki bedenimize zarar verir, verecek. Ama vatan sevgimize, bayrak sevgimize, ezan sevgimize asla zarar vermeyecek, aksine arttıracaktır” diye konuştu.

Aksaray Belediye Başkanı haluk Şahin Yazgı ise yaptığı konuşmasında; bir sene önce Aksaray’da bu meydanlarda güçlü ve gür bir şekilde bütün dünyaya “Ey zalimler, ey düşmanlar nereden gelirseniz gelin, kim olursanız olun, ne kadar kuvvetiniz, ne kadar topunuz, tüfeğiniz olursa olsun bizim iman dolu göğsümüz var’diye haykırdıklarını söyledi.

Tüm Türkiye’den dünyaya bu haykırışı millet olarak gösterdiklerini ifade eden Yazgı: “Bizler hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız. Şunu her zaman haykıracağız ki, o ellerimizde tuttuğumuz bayraklar hiçbir zaman yere inmeyecek, o ezanlar minarelerimizden hiçbir zaman dinmeyecek ve bizler başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın askerleri olarak bu meydanda sabahlara kadar nöbet tutmaya her an hazırız ve her an buradayız” dedi. Konuşmaların ardından Aksaray’da demokrasi nöbeti başladı. 15 Temmuz Milli İrade Meydanındaki programa

Aksaray Valisi Aykut Pekmez eşi Yeşim Pekmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı eşi Hasibe Yazgı, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Akın, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül, İdare Mahkemesi Başkanı Osman Erkan,

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin, Baro Başkanı Beytullah Coşkun, Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Jandarma Komutan Vekili Yarbay İsmail Beşek, Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Yarbay Mehmet Vurmaz, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, Ak Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, sivil toplum kuruluşları, sendika temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ile binlerce vatandaş katıldı..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ