Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,05 / Satış: 6,08
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,58

2050’de her 100 kişiden 70’i kentlerde yaşayacak

2050’de her 100 kişiden 70’i kentlerde yaşayacak
  • 18.10.2016
  • 1.284 kez okundu

Aksaray Üniversitesi’nin (ASÜ) ev sahipliğini yaptığı “4’üncü Uluslararası Kentsel ve Çevresel Sorunlar ve Politikalar Kongresi” 20-22 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek..

Bugün dünya üzerindeki her iki kişiden birinin kentlerde yaşadığını söyleyen ASÜ Rektörü ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Yusuf Şahin, kentlerde yaşayan nüfusun da önemli bir bölümünün, birkaç kentte yığıldığına dikkat çekti.

2050 yılına gelindiğinde, her yüz kişiden yetmişinin kentlerde yaşar hale geleceğini söyleyen Şahin, “Bu gelişmeler kentlerin birçok sorunla karşı karşıya gelmesi ile sonuçlanmakta; kentleri, sorunlar yumağı haline getirmekte; kentler, başta çevresel sorunlar olmak üzere, çok sayıda sorunla başa çıkmak için politikalar üretmek zorunda kalan birimlere dönüşmektedir. Günümüz kentleri, konuttan ulaşıma, yoksulluktan kentsel suçlara, hava kirliliğinden estetik yoksunluğa, aidiyet bilinci kaybından farklı etnik grupların bir arada yaşamasına kadar, çok sayıda kentsel ve çevresel sorunla baş etme mecburiyetinde kalmaktadır” dedi.

Düzenlenecek Kongre’de, bu ve benzeri pek çok önemli meselenin tartışılacağına dikkat çeken Şahin, 2010 yılında başlattıkları ve her iki yılda bir yapma kararı aldıkları kongrenin dördüncüsünün gerçekleştirileceğini belirtti..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ