Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

‘4. Çobanlar Yarışıyor’ bilgi yarışması düzenlendi

‘4. Çobanlar Yarışıyor’ bilgi yarışması düzenlendi
  • 09.02.2016
  • 1.747 kez okundu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilgi yarışmasında, 8 çoban meslekleriyle ilgili soruları doğu cevaplamak için yarıştı..

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Atatürk Kültür Merkezi‘nde düzenlenen bilgi yarışmasında, 8 çoban meslekleriyle ilgili soruları doğu cevaplamak için yarıştı.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Veysel Ayhan, yarışma öncesinde yaptığı konuşmada, böyle bir etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye’de hayvancılığın stratejik bir sektör olduğunu belirten Ayhan, ‘Küçükbaş hayvancılık bir numaralı sektör olarak önümüze çıkmaktadır. Bakanlığımız ve hükümetimizin vermiş olduğu bütün destekler zamanla ürünlerini vermeye başladı’ dedi.

Koyun ve keçi yetiştiricilerinin bir dönem üvey evlat durumunda olduğunu dile getiren Ayhan, ‘Ancak şu an bakıyorsunuz, 5 yıldızlı otellerde, üniversitelerde paneller düzenleniyor, eğitimler veriliyor. Devletimiz bizlere sahip çıkıyor. Destekler sayesinde sektörümüz hak ettiği yere geldi. Sektörümüz artık öncü rolünü üstleniyor’ diye konuştu.

Aksaray Valisi Şeref Ataklı ise asıl amaçlarının çiftçi ve çobanların mesleklerini daha bilinçli icra etmesini sağlamak olduğunu vurguladı.

Hangi iş yapılıyorsa o işin en iyi şekilde bilinmesi gerektiğine değinen Ataklı, ‘Bunun yolu da eğitimden ve ilgiden geçiyor. Bu tür faaliyetler de bunun göstergesidir. Yarışmada bunu göreceğiz. Hepsine başarılar diliyorum’ ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, çobanlara meslekleriyle ilgili 15 soru soruldu. Yarışmada sorulara doğru yanıtlar vererek birinci olan Mehmet Koçar‘a 4 bin, ikinci olan Şaban Us‘a 3 bin, Şevket Çetinkaya‘ya ise 2 bin lira para ödülü verildi. Ayrıca diğer 8 yarışmacıya da yarım altın hediye edildi..

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ