Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,42 / Satış: 6,44

72 TOKİ konutu sahiplerinden geri alındı!

72 TOKİ konutu sahiplerinden geri alındı!
  • 24.01.2017
  • 5.567 kez okundu

Aksaray’da dar gelirli aileler için TOKİ tarafından verilen daireler amacına uygun kullanmadıkları için hak sahiplerinden geri alındı.

Aksaray’da dar gelirli aileler için TOKİ tarafından verilen daireler amacına uygun kullanmadıkları için hak sahiplerinden geri alındı.

Aksaray’ın Yunus Kent Mahallesi’nde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, dar gelirli aileler için yaptırılan konutları amacına uygun kullanmadıkları veya kiraladıkları belirlenen 72 hak sahibinin satış sözleşmeleri feshedilerek, daireler tahliye edildi.

Konuyla ilgili Aksaray Valiliği’nden yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği uygulamaya konulan “Sosyal Konut Projesi” kapsamında, ilimizde 192 adet konut tamamlanmış ve “Gayrimenkul Satış Sözleşmesi” imzalanarak hak sahiplerine teslim edilmiştir.

Ancak konutların tesliminden sonra, 72 hak sahibinin konutunda ikamet etmediği, yaptıkları adi sözleşmelerle konutlarını sattığı ya da kiraya verdiği tespit edilmiştir.

Yapılan tespit çalışması sonrasında; hak sahiplerinin bu eylemlerinin, satış öncesi idareyle imzaladıkları “Gayrimenkul Satış Sözleşmesi” hükümlerine aykırı olduğu görülmüştür.

Konuyla ilgili olarak yürürlükteki mevzuat incelendiğinde;

Gayrimenkul Satış Sözleşmesinin 8.1. maddesinde; “Hak sahibi, borç bitene kadar sözleşme imzaladığı konutta ailesi ile birlikte oturmayı kabul ve taahhüt eder. Hak sahibinin kendisinin, eşinin ve çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşme feshedilir.” denmekte;

Sosyal Konut Projesi Uygulama Yönergesinin 32. Maddesinde ise; “Konutların teslim alınmasını müteakip, herhangi bir mani olmaksızın konutlara yerleşmediği tespit edilen fayda sahiplerinin sözleşmeleri iptal edilerek yerlerine yeni fayda seçimi yapılır. Ayrıca konutların fayda sahipleri tarafından başka şahıslara kiraya verildiğinin tespit edildiği durumlarda, ilgili fayda sahibinin sözleşmesi feshedilir. Böyle bir durumda daha önceden yatırdığı konut taksitleri iade edilmez” denmektedir.

Sözleşme ve Yönerge hükümleri gereğince; konutlarında ikamet etmeyen, konutlarını satan veya kiraya veren 72 hak sahibinin sözleşmeleri, Aksaray Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetinin 23.05.2016 tarihli kararıyla feshedilmiştir.

Akabinde, sözleşmesi feshe konu olan konutların boşaltılması amacıyla, konutlarda ikamet eden vatandaşlarımıza tebligat yapılmış ve konutları iradeleriyle boşaltmaları talep edilmiştir.

 

Yapılan tebligat sonrasında bugüne kadar;

28 adet konut kendiliğinden tahliye edilmiş,

1 konutun tahliyesi iptal edilmiş,

1 konut için Mahkemece tedbir kararı verilmiş,

Tahliye edilmeyen 42 konut için ise 23.01.2016 günü tahliye işlemleri başlatılmıştır.

Boşaltma işlemlerinin tamamlanmasını müteakip, boşaltılan konutlar için gerçek fayda sahipleri tespitine en kısa zamanda başlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ