Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü
  • 08.02.2017
  • 1.179 kez okundu

Aksaray İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mahmut Arık, Dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’ de ise 100.000 insan sigaradan hayatını kaybetmetmekte olduğunu bildirdi.

Aksaray İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mahmut Arık, Dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’ de ise 100.000 insan sigaradan hayatını kaybetmetmekte olduğunu bildirdi.

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada, “Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri  sigara kullanımıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı; sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle, insanların  sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına sebep olacak birtakım davranış değişikliklerine sebep olmaktır. Başka bir ifade ile, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.

Dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’ de ise 100.000 insan sigaradan hayatını kaybetmektedir. Sigara içenlerde kanserden ölüm oranı içmeyenlere göre 15-25 kat daha fazladır. Hatta yapılan araştırmalarda, içilen her bir sigaranın insan ömründen 12 dakika çaldığı hesaplanmıştır.

Toplumumuzun  ve yarının teminatı olan çocuklar ve gençleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak için Müdürlüğümüzde tütün ve tütün ürünleri ile mücadele çalışmaları kararlı bir şekilde devam etmektedir. Tablet bilgisayarlı ve kolluk kuvvetleri desteği bulunan ekibimizle il merkezi ve ilçelerde tütün ve tütün ürünleri ile ilgili denetimler etkin bir şekilde sürdürülmektedir.

Kapalı alanlarda ve toplu yaşam alanlarında tütün ve tütün ürünlerinin içildiğinin tespit edilmesi halinde vatandaşlarımız Bakanlığımızın “184” numaralı telefonuna ihbarda bulunmaktadırlar. Ayrıca sigarayı bırakma konusunda gönüllü bireyler ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı arayarak konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirler.”

Sigarayı Bırakalım, Hayatın Tadına Varalım!

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ