Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

AKÇED İzci Liderleri Azerbaycan’dan döndü

AKÇED İzci Liderleri Azerbaycan’dan döndü
  • 03.03.2016
  • 1.489 kez okundu

AKÇED (Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü) Liderleri Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından organize edilen “Hocalı ve Azerbaycan’daki Şehitleri Anma Uluslararası Milli Bilinç Kampı”na katıldı..

Türkiye’den yaklaşık 100 izci liderinin katıldığı ve Azerbaycan İzcilik Federasyonu ile ortaklaşa gerçekleştirilen kampa Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü’nün altı lideri de katıldı.

22 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında gerçekleşen faaliyette liderlerimiz çeşitli gezi, ziyaret ve anma programlarına katıldı. Yolculuk sırasında Gürcistan İzcileri mihmandarlığında Batum‘un tarihi mekanları da gezildi.

Azerbaycan Bakü’de Şirvanşahlar Sarayı ve Halveti tarikatında “Pir-i Sâni” yani tarikatın ikinci kurucusu olarak bilinen Yahyâ-yı Şirvânî hazretlerinin türbesi ziyaret edildi. Kız Kalesi Gezisi ve Türk Şehitlikleri Ziyaretleri yapıldı. 26 Şubat Cuma günü “Hocalı Katliamı Anma Yürüyüşü” ile Azerbaycan’daki kardeşlerimizin yanında olundu.

Her Şehit İçin Bir Ağaç Dikme” etkinliklerine katılan liderlerimiz 613 şehit anısına 613 zeytin fidanı dikiminde bulundu. Azerbaycan’da bulunan bir ilk mektep ziyareti yapıldı. Burada Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Öğrencilerin Türkiye – Azerbaycan dostluğu adına okuduğu şiirler hepimizi duygulandırdı. Daha sonra okul bahçesinde bulunan şehitlik ziyaret edildi.

Bakü’deki son gecemizde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir lise ziyaret edildi ve bu lisede kamp ateşi programı icra edildi.

Dönüş yolunda Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri olan Gence gezisi yapıldı. Burada tarihi Cuma Mescidi (Şah Abbas Camii) ve “Leyla ile Mecnun” “Hüsrev ile Şirin” mesnevisinin ünlü şairi Nizami Gencevi’nin türbesi de ziyaret edildi.

Gürcistan’ın Tiflis ve Batum şehirlerinin ardından Sarp sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapıldı. Giresun İzci Evinde gecelendikten sonra 1 Mart Salı günü faaliyete katılan tüm liderler ve izci gönüllüleri memleketlerine döndüler..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ