Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,14 / Satış: 8,18

AKÇED İzcileri Dünya İzcileriyle iletişim kurdu

AKÇED İzcileri Dünya İzcileriyle iletişim kurdu
  • 19 Ekim 2015 - 17:56

AKÇED (Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü Derneği) 16-17-18 Ekim 2015 tarihlerinde dünya İzcilik federasyonu tarafından organize edilen JOTA (Jamboree on the Air) , JOTI (Jamboree on the internet) faaliyetine katılarak sınırları ortadan kaldırıp Dünya İzcileriyle Kesintisiz iletişim kurdu..

AKÇED izcilik birimi ve iletişim birimi işbirliği ile yapılan faaliyette hem kulüp kampı yapıldı hem de JOTA (Jamboree on the Air) ve JOTI (Jamboree on the internet) faaliyeti gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan AKÇED (Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü Derneği) Başkanı; Her yıl Ekim Ayının 3. Hafta sonu yapılan ve Dünya İzcilik Federasyonu tarafından organize edilen JOTA-JOTİ faaliyetinin amacının dünya izcilerini kısa dalga telsiz yayını ve internet üzerinden birbirleriyle buluşturmak ve kaynaştırmak olduğunu, AKÇED olarak bu faaliyete bu yıl 2. Kez katıldıklarını ifade ederek KOÇAŞ Mesire alanında 16-18 Ekim 2015 tarihinde yapılan faaliyette; hem izcilik olarak Kulüp İZCİ KAMPI, hem de JOTA (Jamboree on the Air) ve JOTI (Jamboree on the internet) faaliyeti gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Dernek Başkanı; Kamp kapsamında Değişik izci oyunlarının oynandığını, geleneksel sporlarımızdan olan Okçuluk faaliyetinin de ilk defa bu kampta izcilere yaptırıldığını, ayrıca değerler eğitimine bu kampta yer verildiğini söyleyerek Kırıkkale ve Denizliden de Kardeş İzci Kulüplerinde misafirlerin bu kampta ağırlandığını ifade etti.

Ayrıca; JOTA (Jamboree on the Air) ve JOTI (Jamboree on the internet) faaliyeti kapsamında yurtiçi ve komşu ülkelerle Kısa Dalga (HF) telsiz görüşmeleri ile 30 kadar izcinin buralarda

bulunan izcilerle görüşme ve tanışma fırsatı yakaladığını, özellikle izcilerimizin bu faaliyetten çok memnun kaldıklarını ifade etti.

Dernek Başkanı; yakın uzak demeden diğer illerden ziyarete gelen kardeş kulüplere ve il merkezinden katılan misafirlere teşekkür ettiklerini ifade ederek AKÇED’in yapacağı diğer faaliyetlere şimdiden tüm halkımızın davetli olduğunu söyledi.

JOTA (Jamboree on the Air) ve JOTI (Jamboree on the internet) NEDİR?

JOTA, her yıl Ekim ayının 3. Hafta sonunda yapılır. JOTA, yerel saatle Cumartesi saat 00.01’de başlayıp Pazar gecesi saat 23.59’a kadar sürer. Bununla beraber bazı etkinlikler, uzun mesafe zaman aralıkları gözetilerek, cuma’dan pazartesi’ye kadar sürebilir.

Jamboree bilindiği üzere tüm dünya izcilerinin katıldığı çok amaçlı bir izcilik faaliyetidir. jota’nın tüm dünya izcilerinin havada buluştuğu bir faaliyet olduğunu söyleyebiliriz. Uluslar arası nitelikte düzenlenen bu faaliyet dünya izcilerinin, kendi ülkelerinden birbirlerini havada ziyaret etmeleriyle gerçekleşir. Bu faaliyet amatör telsizciler ve internet aracılığıyla dünyanın her bir yerinden izcilere ulaşılmasını sağlar. Bu sayede izciler diğer ülkelerdeki izcilerin yaptıkları faaliyetlerden haberdar olurlar. İzcilik içerisindeki en büyük katılımı sağlayan bu faaliyet her yıl Ekim ayında dünya izcilik bürosunun verdiği tarih ve saatler çerçevesinde 48 saat boyunca kesintisiz olarak sürdürülür. Faaliyet süresince çeşitli yarışmalar düzenlenir. Amaç 48 saat süren bu faaliyette bir çok dünya izcisiyle görüşmek onlarla dostluk kurmak. karşılıklı barış mesajlarıyla ülkelerini ve izciliklerini tanıtmaktır..

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ