Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Aksaray Aile Hekimleri Derneği, Sağlık Bakanı ile görüştü

Aksaray Aile Hekimleri Derneği, Sağlık Bakanı ile görüştü
  • 08 Mart 2017 - 19:40

Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep AKDAĞ’ın daveti üzerine, Ankara’da geniş katılımlı bir aile hekimliği çalışma toplantısı yapıldı.

Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep AKDAĞ’ın daveti üzerine, Ankara’da geniş katılımlı bir aile hekimliği çalışma toplantısı yapıldı.

Toplantıya çağrılan dört ilden birisi de Aksaray Aile Hekimleri Derneği (AKAHED) idi. Aksaray Aile Hekimleri Dernek Başkanı Dr.H.Şenol Atakan toplantıda aile hekimliği sürecini değerlendirdi ve aile hekimlerinin sorunlarını başta Sağlık Bakanı olmak üzere üst düzey yetkililerle paylaştı. Toplantı hiç ara verilmeksizin 5 saat sürdü. Toplantı sonrası muhabirimizin sorularını yanıtlayan Dr. H. Şenol Atakan, öncelikli olarak böyle bir toplantıya Türkiye çapında Aile Hekimleri Derneklerinden 4 ilin çağrılmış olduğunu ve bunlardan bir tanesinin de Aksaray olmasının kendilerini son derece mutlu ettiğini, böylece sağlık bakanımızın Aksaray’a ve AKAHED’in görüşlerine verdiği değeri gösterdiğini söyledi. Ayrıca toplantının aile hekimleri açısından son derece memnuniyet verici sonuçlar doğurduğunu söyledi.

“Aile Hekimliğinde İkinci Faz Süreci Başlıyor: Kronik Hastalıkların (Hipertansiyon, Diyabet, Obesite, Dislipidemi vb.)  takibine ve Kanser tespitine ağırlık verilecek”

Toplantı hakkında bilgi vermeye devam eden AKAHED Başkanı Dr. Atakan, “Toplantının ilk bölümünde Sağlık Bakanımız Recep Akdağ aile hekimliğinde gelinen süreci anlatmış ve önümüzdeki dönemdeki 2. faz atılımı hakkında bilgi vermiştir.  Sağlık Bakanı Akdağ, aile hekimliğine geçilen 2005 yılından bugüne hastalık yükünün azaldığını, yaşlanan nüfusla birlikte bundan sonraki dönemde kanser ve kronik hastalıkların artması ile hastalık yükünün artmasının beklendiği, bu nedenle kanser ve kronik hastalıklarının tespit, takip ve yönetiminin (komplikasyonların önlenmesi) öneminin artacağını, bu konuda da tarih yazmak ve hastalık yükünün artmaması için aile hekimlerinin önemini ifade etmiştir. Aile Sağlığı Merkezleri’nin fiziki şartlarının iyileştirileceği müjdesini veren Sağlık Bakanımız, Sağlıklı Yaşam Merkezleri’nin açılacağını, buralarda diyetisyen, psikolog, spor hocası, diyabet hemşiresi, patolog gibi sağlık çalışanlarının olacağı ve kanser taramalarının burada yapılacağını, ultrasonunda, röntgenin de olacağı vaka tespit ve takiplerinin ise aile sağlığı merkezlerinde yapılacağını söylemiştir. Ayrıca Aile sağlığı çalışanlarının iş tanımının daha da netleştirileceğini ve direkt sorumluluklar verileceğini de söylemişlerdir” dedi.

Dr. Atakan: “Aile Hekimliği Uygulamasında Avrupa’nın Birincisiyiz ve tarih yazmaya adayız”.

Dr. Atakan, hasta memnuniyet anketlerinde oranın %90’ları bulduğunu, bunun da aile hekimliğinin ne kadar başarılı bir uygulama olduğunu gösterdiğini söyledi. Dr. Atakan , aile hekimliğinin birinci döneminde aşılarda %98 başarı yakalayarak Avrupa birincisi olduğumuzu, aile hekimliğinin ikinci döneminde de kronik hastalık takiplerinin taramaların yapılarak ikinci bir büyük başarının yakalanabileceğini söyledi: Koruyucu Hekimlik uygulamalarının artarak devam etmesinin halk sağlığı açısından öneminin büyük olduğu yadsınamaz bir gerçek olduğunu belirtti. Ayrıca  Aile Hekimlerinin daha iyi hizmet verebilmesi için Sağlık Bakanımız tarafından aile hekimi başına düşen hasta sayısının azaltılacağı ve böylece Avrupa standartlarının yakalanacağının ifade edildiğini söyledi. Bunun yanında aile hekimlerinin bu süreçte uzmanlaşması için önündeki engellerin kaldırılmasına ve  aile hekimlerinin özlük haklarının düzeltilmesine yönelik Sağlık Bakanımızdan gerekli sözlerin alındığını söyledi..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ