Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Aksaray, arpa üretiminde Türkiye 7’ncisi

Aksaray, arpa üretiminde Türkiye 7’ncisi
  • 22 Haziran 2021

Tarım ve hayvancılığın parlayan yıldızı olan Aksaray’da yıllık 1 Milyon 300 bin ton arpa üretimiyle Türkiye’de 7’nci sırada yer alıyoruz.

Tarım ve hayvancılığın parlayan yıldızı Aksaray tarımsal üretimde hız kesmeden üretimine devam ediyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen Vali Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ve Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav üreticilerden bilgiler aldı.

Vali Aydoğdu ve Başkan Dinçer tarlada biçerdövere bilenerek arpa hasadı yaptı. Bu yıl kuraklığın hakim olduğu kentte sulak arazilerin çiftçiler tarafından kontrollü ekilmesiyle kuraklığa rağmen önemli oranda verim alındı.

Şehir genelinde tarımsal faaliyetler hızla devam ederken, biçerdöver içinde bir açıklama yapan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, 640 bin dönümde arpa ekimi, 800 bin dönümde de buğday ekimi gerçekleşiyor. Aksaray’da yaklaşık olarak 1 Milyon 300 bin ton yıllık arpa üretimiyle Aksaray Türkiye’de 7. sırada. Bu sene biliyorsunuz biraz kuraklık oldu. Ama burası sulak bir bölgemiz, buna rağmen çiftçilerimiz canla başla mücadele ediyor. Şu anda arpa biçimini görüyorsunuz. Biçerdöverlerle yapıyoruz. Bazı şeyler soframıza hazır geliyor ama onların nasıl geldiğini onların nasıl geldiğini görmek açısından hem arpa hem de buğday hasadını görmek çok değerli ve anlamlı. Emeği olan, alın teri olan eli nasırlı tüm çiftçilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Tarımsal faaliyetlerin aralıksız sürdüğünü belirten Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Aksaraylı çiftçilerin her zaman olduğu gibi, pandemi, kuraklık başta olmak üzere her türlü zorluğa rağmen üretimden hiç vazgeçmediklerini belirterek, “Aksaray’da tarımsal üretimimiz her geçen yıl artarak devam ediyor. Sağ olsun eli nasırlı çiftçilerimiz her türlü zorluğa rağmen sofralarımıza ürünleri sunmaya devam ediyor. Bizlerde Ziraat Odası olarak üreticilerimizin her türlü sıkıntısında, ihtiyacında her zaman yanında oluyoruz. Onlara elimizden geldiği kadar her türlü desteği sağlıyoruz. Sağ olsun devletimizde çiftçilerimizin her zaman yanında. Biz ne olursa olsun tüm azmimizle üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Evren Dinçer ise, “Her alanda olduğu gibi Aksaray’da tarımsal üretim faaliyetlerinde de gerçekten çok iyi bir seviyedeyiz. Allah razı olsun çiftçilerimizden. Ben bu hasadın ve tüm yapılacak olan hasatların hayırlara vesile olmasını, bereketli olmasını temenni ederek çiftçilerimize sonsuz teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav da çiftçilerin her daim yanında olduklarının altını çizerek tüm çalışmalarda Tarım ve Orman Bakanlığı olarak her türlü desteğin verildiğini söyledi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ