Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

Aksaray Belediyesi manevi değerlerine sahip çıkıyor

Aksaray Belediyesi manevi değerlerine sahip çıkıyor
  • 17.06.2017
  • 1.232 kez okundu

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın talimatıyla Pir Ali Sultan Türbesinde ve Araçzade Mescidinde ıslah çalışması yapılıyor.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın talimatıyla Pir Ali Sultan Türbesinde ve Araçzade Mescidinde yapılıyor.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı konuyla ilgili açıklamada “Bizler Aksaray Belediyesi olarak sahip olduğumuz manevi değerlerimize de sahip çıkıyoruz. Bu değerlerimizden birisi de Pir Ali Sultan Hazretleridir. Taşpazar mahallesinde. Taşpazar caddesi ile Pir Ali sultan caddesinin kesiştiği yerde bulunan ve hemen yanı başındaki Araczade Mescidini restore ve çevresini ıslah için çalışmalarımız var. Bu kapsamda, Araczade Mescidi ile arasındaki 2 ev kamulaştırılarak tahliye edildi. Yıkımları gerçekleştirilecek. Evlerin arasında kalmış bu iki eserimiz yapılan çalışma etrafı temizlenerek, açık bir şekilde ortaya çıkarılacaktır ”dedi.

Pir Ali hazretlerinin türbesi; Aksaray’ın Taşpazar mahallesinde, duvarları ve kubbesi taştandır. Türbenin içerisinde üçü sandukalı, dördü toprak örtülü yedi yatır vardır. Rivayete göre bu sandukalardan bir oğluna diğeri de hanımına ait. Ortadaki büyük sanduka Pir Ali Sultan hazretlerine aittir..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ