Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi’nde söyleşi

Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi’nde söyleşi
  • 10.12.2016
  • 1.777 kez okundu

ASÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Yılmaz Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi’nde öğrencilerle “Şahsiyet ve Değerler Eğitimi” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi..

ASÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Yılmaz Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi’nde öğrencilerle “Şahsiyet ve Değerler Eğitimi” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

BİLSEM’in üstün yetenekli ve üstün zekâlı öğrencilerin ve eğitmenlerinin katıldığı söyleşide konuşan Prof. Yılmaz, akademik başarının tek başına bir anlam ifade edilmeyeceği bunun insani ve ahlaki değerlerle perçinlenmesi gerektiğini belirtti. Yılmaz söyleşide şunları dile getirdi;

“Sürdürülebilir kalkınmanın ana unsurları olan ekonomi, eğitim, sağlık, çevre ve kültürel değerler birbiriyle yakından ilgilidir. Bu unsurlarda başarı birlikte gerçekleşir; ekonomisi kötü olanın eğitim başarısı, sağlık ve çevre anlayışı da çok iyi olamaz. Eğitimi seviyesi iyi olmayan bir toplumun, kültürel değerleri de yozlaşmıştır. Değerler eğitimini mutlak din eğitimiyle tanımlamak doğru olmaz. Herhangi bir inanca sahip olmayan insanların de kendine has geliştirdiği ve diğer insanları memnun edebilecek değerleri olabilir. Bu nedenle değerler eğitimi tanımlamasını insani ve ahlaki eğitim genellemesi üzerinden yapmak gerekir. Bugün değerler eğitimi dünyada da yaygınlaşmaktadır. UNESCO ve BM uzun süredir bu konuyu gündemine almıştır ve projelerle dünyada yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Türkiye’de de güzel çalışmalar başlamış durumda, en sevindirici haber şahsiyet ve değerler eğitiminin artık Milli Eğitimin müfredatına girecek olmasıdır. Bu hususta Konya Selçuklu Belediyesi’nin, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve EDAM işbirliğinde 2012’den beri uyguladığı proje takdire şayandır. Bu konuda hazırladığımız kitabımızda ve sunumlarımızda; sevgi, saygı, doğruluk, dürüstlük, tarafsızlık, adalet, hak gözetme, sorumluluk, yardımseverlik, alçakgönüllülük, misafirperverlik, vatanseverlik, hoşgörü ve empati gibi başlıkları işliyoruz. Tüm bu çalışmaların hedefinde iyi insan olabilme çabası yatmaktadır. Bilge Lider Aliye İzzet Begoviç’in dediği gibi; iyi insan olmadan iyi bir Müslüman olmak mümkün değildir.”

Aksaray BİLSEM’de gerçekleşen söyleşi öğrencilerin soru cevaplarıyla sona erdi..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ