Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Aksaray İŞKUR’dan Kısa Çalışma Ödeneği açıklaması!

Aksaray İŞKUR’dan Kısa Çalışma Ödeneği açıklaması!
  • 30 Nisan 2021

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Kısa Çalışma Ödeneğinin uzatıldığını duyurdu.

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “22.04.2021 tarih ve 3910 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 01.04.2021-30.06.2021 tarihlerini kapsayacak şekilde Kısa Çalışma Ödeneği üç ay daha uzatılmıştır.

Pandeminin ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla uzatılan Kısa Çalışma Ödeneği;

  • Uzatma döneminde yeni başvuru kabul edilmemektedir.
  • 22.04.2021 tarihli ve 3910 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 31.01.2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) Covid-19 gerekçesiyle kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan tüm sektörlerdeki işyerleri için Kısa Çalışma Ödeneğinin süresi 30.06.2021 tarihine kadar uzatılmıştır.
  • Uzatma dönemi 01.04.2021-30.06.2021 tarihlerini kapsamaktadır.
  • Uzatılan sürede Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilmek için yeni bir uygunluk tespiti yapılmayacaktır.
  • 31.01.2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) işverenleri tarafından Kısa Çalışma Ödeneği başvurusunda bulunulmuş ve daha önce kısa çalışmadan yararlanan işçiler için, azami olarak uygunluk tespitinde belirlenen çalışılmayan süreler kadar bu haktan yararlanılabilir.
  • 3 aylık uzatma için işverenlerden e-Devlet aracılığıyla yeni bir talep alınmayacaktır. 2021 Mart ayında uzatma kapsamında kısa çalışma uygulamasından yararlanan işyerlerinde çalışan işçiler için haftalık çalıştırılmayacak saat bilgisi “0” olarak İŞKUR tarafından otomatik uzatma yapılacaktır. İŞKUR İl Müdürlüğümüz tarafından işverenlerle en seri şekilde irtibata geçilerek ilgili dönemlere ilişkin fiilen çalışılmayan sürelere ilişkin bilgiler talep edilecektir.
  • Covid-19 sebebiyle daha önce işyerinde kısa çalışma uygulayan ancak 2021 Mart ayında kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işverenlerin İŞKUR İl Müdürlüğümüz ile irtibata geçerek gerekli bilgileri vermesi gerekmektedir.
  • Yine normal faaliyetine başladığı için uzatmadan faydalanmak istemeyen veya daha önce uygulanan çalışılmayan süreleri azaltmak isteyen işverenlerimizin bu durumu İŞKUR İl Müdürlüğümüze bildirmeleri gerekmektedir. Aksi halde yapılacak yersiz ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır.
  • Aynı dönem için hem kısa çalışma ödeneği hem de nakdi ücret desteğinden yararlanılma imkanı bulunmamaktadır. Bu sebeple Nisan ayı için nakdi ücret desteğine başvurmakla birlikte, kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması sebebiyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen işverenlerin nakdi ücret desteği başvurularını iptal etmeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur..

blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ