Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Aksaray’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı

Aksaray’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı
  • 02.12.2016
  • 1.466 kez okundu

Aksaray Valiliği tarafından Dünya Engelliler Günü dolayısıyla “Toplumda engelli farkındalığını arttırmak” amacıyla program düzenlendi.

Aksaray Valiliği tarafından Dünya Engelliler Günü dolayısıyla “Toplumda engelli farkındalığını arttırmak” amacıyla program düzenlendi.

Aksaray Belediyesi Tiyatro salonunda düzenlenen etkinliğe Vali Aykut Pekmez, İl Garnizon Komutanı Albay Gazi Demir, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş ve özel çocuklar katıldı.

Temsili asker üniformalı bir engelli genç tarafından protokol mensuplarına Türk bayrağı takdim edildi. Özel çocuklar tarafından oluşturulan mehter takımının gösteri sergilendi.

3 Aralık tarihi Birleşmiş Milletler tarafından ‘Engelliler Günü’ olarak kabul edildiğini vurgulayan Vali Aykut Pekmez, “Biz de ülkemiz olarak tüm dünya’da olduğu gibi bugünü ‘Engelliler günü’ olarak planlıyor ve programlıyoruz. Ama önemli olan bence sadece bir gün değil, yılın 365 günü engellilerimizle ilgili kafa yormamız, onların sorunları ile ilgili, ihtiyaçlarıyla ilgili konuşmamız, çareler üretmemiz önemli. Engellilerimizin ve ailelerinin zor ve farklı hayatlarını kolaylaştırmak, engellilerin ve engelli bireye sahip hanelerin yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik düzenlemeler yapmak. Huzurlu, mutlu ve toplumsal dışlanmaya maruz kalmadan yaşamlarını sağlamak devletimizin en önemli görevleri arasındadır. İlimizde de engellilerimize yaptığımız maddi yardımlardan bahsetmek istiyorum. Sadece Kasım 2016 tarihinde 2 Bin 477 engellimiz için evde bakım ücreti olarak toplam 2 trilyon 300 bin TL ödeme yapmışız. Özel bakım merkezlerinde bulunan engellilerimiz için toplamda 500 bine yakın Kasım ayında bu engellilerimiz adına ödeme yapmışız. Son 10 yıl içerisinde hem yasadan faydalananların kapsamı genişletilmiş hem de alınan ücretler büyük oranda arttırılmıştır. 3 ayda bin 243 engellimize 1 milyon 318 bin, fonksiyon kaybı daha yüksek olan 800 yüz engellimize 1,5 milyon, 228 engellimize de 1 milyon civarı yardım yapılmış. Bu yardımları topladığımızda gerçekten devletimizin maddi olarak engellilerimize imkanların ölçüsünde yardım yaptığını görüyoruz” diye konuştu..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ