Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

Aksaray’da Hıdırellez Kutlamaları başlıyor

Aksaray’da Hıdırellez Kutlamaları başlıyor
  • 05.05.2017
  • 1.969 kez okundu

Her yıl ilimizde coşkuyla yaşanan Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı bu yıl da yapılacak çeşitli etkinliklerle kutlanacak..

Her yıl ilimizde coşkuyla yaşanan bu yıl da yapılacak çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Konuyla ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa DOĞAN, Hıdırellezin bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlardan biri olduğunu, Ruz-ı Hızır () olarak adlandırılan hıdrellez gününün, Hızır ve İlyas Peygamber’lerin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlandığını belirtti. Hızır ve İlyas sözcüklerinin birleşerek halk arasında hıdrellez şeklini aldığını ifade eden Doğan, Hıdırellezin bolluk, bereket ve baharın müjdecisi olduğunu ifade etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa DOĞAN, Anadolu’da ve Aksaray’ımızda hala görkemli törenlerle kutlanan Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’nın çok eski zamanlardan beri bilinen evrensel nitelikli bir etkinlik olduğunu, bu vesile ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Aksaray Belediyemizin katkılarıyla, Belediyemizin organizasyonunda 7 Mayıs 2017 Pazar günü saat 10.00’da ’de başlayacak etkinliklerin tüm gün devam edeceğini belirtti.

Hıdırellezin halkımız arasında birlik ve beraberlik duygularını güçlendirdiğini, vatandaşlarımız arasında sevgi ve muhabbete vesile olduğunu belirten Doğan, Aksaray’da pek çok köy ve kasabamızda da ayrıca kutlamalarının yapılacağını ifade etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa DOĞAN, Valiliğimiz Kutlama Komisyonu kararı gereği 7 Mayıs 2017 Pazar günü saat 10.00’da Helvadere’de yapılacak etkinliklere tüm halkımızın davetli olduğunu belirterek Hıdırellezin ilimize ve ülkemize bolluk, bereket ve güzellikler getirmesini diledi..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ