Aksaray Haberleri

Saliha TOPRAK - Aksaray'da Sanat | haberaksaray.com
Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Aksaray’da Sanat

Saliha TOPRAK
Saliha TOPRAK - saliha-toprak@hotmail.com
  • 18 Ekim 2018 - 16:40

Aksaray’da sanatla uğraşan ve sanat evi olan ilk kişi olarak gurur duygularımı paylaşmak istedim…

Değerli sanat dostum Fotoğraf Sanatçısı Dr Lütfi Dokuzoğlu Beyefendi ile 10 Kasım 2007’de Gelveri Sanatevi’ni çok keyifli bir açılışla hayata geçirdiğimizde; bir çok kişi içinden bir çoğu da dışından “sanat mı? Aksaray’ da mı?” diye dile getirdiğinde; biz sanata da Aksaray’a da sesli olarak “EVET” yanıtını verdik.

Resim , müzik, fotoğraf, seramik, ebru… tamam da; Latin dansları ve bale açtığımızda, eğitmenlerimizi diplomalı ve işinin ehli insanlardan seçmek istedik elbette. Mersin Devlet Opera ve Balesi’nden iki balet her hafta derse geldi. Onlara da çevresindekiler “Aksaray’a bale dersine gidiyoruz” dediklerinde; “nasıl yani? öğrenci var mı ?” soruları gelmiş. Evet öğrencimiz öyle çoktu ki; yan daireyi de tutup, dersliklere ek yapmıştık. Latin danslarına da aynı şekilde Dansta Türkiye’nin en iyilerinden olan Mahperi Hocamız Ankara’dan geldi. “Aksaraydaki öğrenci potansiyelini gittiğim her yerde anlatıyorum” diyerek!

Öğrendim ki, biz bu sanat eğitim merkezini açtığımızda , Orta Anadolu’da bir eşimiz daha yoktu. Bir Aksaraylı olarak çok gurur duymuştum.

Eğer bir işe gönül verir ve bizzat ilgilenirseniz, her işte başarılı olursunuz. Bunun bulunduğunuz yerle ilgisi yoktur. Her yerde sanat olmalıdır. Sanat olmazsa, olması için mücadele edilmelidir. Çünkü insanların yetenekleri köreltilemez. İçinde bir yerde uyumaktaysa uyanır, arayışa geçer. Bulamazsa eksikliğini tamamlama çareleri arar. Yine bulamazsa mutsuz olur.

Ayrıca insan, sosyal bir varlıktır. Bir topluluğa dahil olmak ister. Bu onu rahatlatır. Hayatla barıştırır. İş ve okul hayatında başarısını artırır. Meslek seçimine yardımcı olur.

Umarım saçma sapan diziler ve evde yapılan bol karbonhidratlı, bol dedikodulu yerlerde zamanınızın ÖLMESİNE izin vermiyor, yetenekleriniz doğrultusunda, resimle, müzikle, seramikle güzel eserlere imza atabileceğiniz sanat eğitimlerine yönelmişsinizdir.

Artık bu eğitimleri alabileceğiniz merkezler de çoğaldı üstelik.

Gelveri Sanatevi’ mi? Hala faal. Ancak sadece seramik ve resim atölyesi olarak ben devam ediyorum. Öğrenmek isteyene de rehber oluyorum. Elbette sanatsal işlerimizi görmeye ve bir çayımızı içmeye de uğrayabilirsiniz..

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Doç. Dr. İbrahim Baykan dedi ki:

    Sizleri bu sanat öncülüğünüzden dolayı kutlarım. Umarım sizin açtığınız bu çığırdan çok yararlananlar olur.

YORUM YAZ