Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Aksaray’da siyasi tarihe geçecek mazbata takası!

Aksaray’da siyasi tarihe geçecek mazbata takası!
  • 04 Temmuz 2019 - 09:52

Aksaray’ın Gülağaç İlçesi Demirci Beldesi’nde, siyasi tarihe geçecek “Mazbata takası” yapıldı. AK Parti, mazbatası iptal edilen BBP’li Başkan’ı partisine transfer edip aday gösterdi.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, AK Partili Hüseyin Us’un 2 dönem Belediye Başkanlığı yaptığı Demirci’de, 31 Mart seçimlerini BBP adayı Ramazan Bozlak kazandı. AK Parti adayı Hüseyin Us, “Seçilmeye engel cezası var” diyerek Bozlak’ı YSK’ya şikayet etti.

YSK da Bozlak’ın mazbatasını iptal edip seçimin yenilemesine karar verdi. Ancak Bozlak, temiz kağıdı alıp yeniden seçime girmeye hak kazandı. AK Parti bu kez, kendi adayının şikâyetçi olduğu Bozlak’ı partisine transfer ederek aday gösterdi. Eski AK Partili Us da BBP’ye geçip bu partiden aday oldu. Yeni seçim 21 Temmuz’da yapılacak. AK Parti’ye geçen Bozlak’ın, “Seni çalıştırmayız, soruşturma açtırırız” yönünde baskılar sonucu bu kararı verdiği öne sürüldü.

Ramazan Bozlak şunları söyledi:

ŞİKAYET ESKİ BAŞKANDAN

“Benimle ilgili şikayeti AK Parti değil bizzat eski Başkan Hüseyin Us yaptı. 2 ayrı suçtan cezam vardı, 2003 ve 2005 yıllarında. Ancak daha sonra memnu haklarımı kazandım. 31 Mart’tan önce bununla ilgili belgeyi sunmamıştım. Bu nedenle YSK mazbatamı iptal etti. Ancak 21 Temmuz’da yapılacak olan seçim öncesi memnu haklarını aldığıma dair belgeyi sundum. Adaylığımız ilgili bir sıkıntı yok. AK Parti’ye geçmem konusunda baskı gördüğüm iddiaları ise asıldızdır.”

BBP’ye geçen eski AK Parti’li Us ise yaptığı açıklamada “İki dönem AK Parti’den başkanlık yaptım ama bu dönem boyumu posumu beğenmediler herhalde. BBP’den seçilen Ramazan Bey’in tarihi eser kaçakçılığından cezası vardı, bunu ben şikayet edince YSK mazbatasını iptal etmişti. Ben de şimdi BBP’den aday oldum” dedi.

31 Mart’ta Demirci Beldesi’nde sonuçlar şu şekildeydi;

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Bir Vatandaş dedi ki:

    Hiç bir şey anlamadım

YORUM YAZ