Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Aksaray’da su ürünleri av yasakları başladı

Aksaray’da su ürünleri av yasakları başladı
  • 08.03.2016
  • 1.476 kez okundu

Aksaray Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, 2016 yılı su ürünleri avlanma yasaklarının başladığı bildirildi.

Aksaray Valiliği’nden su ürünleri av yasaklarına dair yapılan yazılı açıklama:

“Su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi ve su ürünlerinin ihracatını artırmak üzere, deniz ve içsularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması, ekonomik türlerin geliştirilmesi ve su ürünleri kalkınma plan hedeflerine ulaşmasını sağlamak amacıyla, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan Su Ürünleri Yönetmeliği gereğince, 01.12.2012 – 31.08.2016 tarihleri arasındaki avlanma döneminde geçerli olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/1 ve Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Numaralı Su Ürünleri Tebliğleri yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu tebliğler ile Aksaray ili dahilinde bulunan içsularda uygulanacak su ürünleri avcılığına dair kurallar belirlenmiştir.

Bu kapsamda ilimiz içsularında av yasağı 15 Mart 2016 itibari ile başlayıp 15 Haziran 2016 tarihinde sona erecektir. Bu yasak döneminde yapılacak olan denetimlerde su ürünleri avcılığı yapan amatör ve ticari balıkçılara idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanacaktır.

Sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması için tüm amatör ve ticari balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları, avcılık konusunda bilinçli ve duyarlı davranmaları son derece önemlidir.

Ayrıca Mamasın Barajı’nda ise ilgili yönetmelik gereğince yıl boyunca ticari balık avcılığı yasaklanmıştır.”

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ