Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

Aksaray’da Taşpınar Halı Dokuma Kursu açıldı

Aksaray’da Taşpınar Halı Dokuma Kursu açıldı
  • 07 Nisan 2017 - 23:08

Taşpınar Halı Dokuma Kursunun açılışı gerçekleştirildi..

İlimizin en önemli kültürel değerlerinden olan ve yüzyıllardır Anadolu kadınlarının el emeği ve göz nuruyla ilmek ilmek dokudukları tarihi Taşpınar Halısının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Valiliğimiz koordinasyonunda Sayın Valimizin eşi Yeşim PEKMEZ Hanımefendinin himayelerinde sürdürülen Gönül Elçileri Projesi kapsamında Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğümüz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz, İşkur Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Merkezimizin desteği ile ilimiz merkezinde Taşpınar Halı Dokuma Kursunun açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, Grup Başkan Vekili Aksaray Milletvekilimiz Sayın İlknur İNCEÖZ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Sayın Nurcan ÖNDER, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa DOĞAN, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsrafil AKTÜRK, SGKİl Müdürü Bilal AKGÜN, İŞKUR İlMüdürü Mahmut AKKUŞ, Merkez Halk Eğitim Müdürü Azmi ARI, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Fazilet Zehra KÖKTAŞ ile Taşpınar Halı Dokuma Kursunda yer alan kursiyerler katıldı.

Açılışı gerçekleştirilen “Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel El Sanatları Projesi” kapsamındaki Taşpınar Halı Dokuma Kursuna 14 bayan kursiyer katılıyor. Yaklaşık 3 ay devam edecek olan kurs sonunda kursiyerlere ustalık belgesi takdim edilecek.

Taşpınar Halı Dokuma Kursunda ustalık belgesini alan hanımlarımızın projenin sürdürülebilirliği çerçevesinde Taşpınar Halısını devamlı olarak dokumaları ve ticari olarak gelir elde ederek aile bütçelerine katkıda bulunmaları amaçlanıyor..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ