Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Aksaray’da velilerin ‘yardımcı ders kitabı’ tepkisi’

Aksaray’da velilerin ‘yardımcı ders kitabı’ tepkisi’
  • 23 Eylül 2018 - 12:51

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda öğrencilere ücretsiz dağıtılan kitapların yanında öğrencilerden ‘kaynak kitap’ adı altında yardımcı ders kitabı istenmesi velilerin tepkisini çekiyor.

Devletin ücretsiz olarak okullarda dağıttığı ders kitaplarını yetersiz gören bazı öğretmenlerin öğrencilerden yardımcı ders kitabı istemesi Aksaraylı velilerin tepkisini çekmeye devam ediyor.

Birçok öğretmenin de tepki gösterdiği yardımcı ders kitabı alışkanlığı ilimiz Aksaray’da da hâlâ devam ediyor.

Türkiye genelinde ücretsiz olarak dağıtılan ders kitaplarına ek olarak istenilen yardımcı ders kitapları yüzünden bütçelerden ek para çıkmak zorunda kalıyor. Aksaray’da da devletin ücretsiz olarak dağıttığı ek ders kitabının bazı okullarda yeterli görülmeyişi ailelerin tepkisine neden oluyor.

Yardımcı ders kitabı uygulamasından duydukları rahatsızlığı dile getiren veliler; “Madem yardımcı ders kitabı alacaktık devletin ücretsiz ders kitabı dağıtmasına ne gerek vardı. Öğretmenler yardımcı ders kitabı istediğine göre devletin ders kitabı yetersiz mi? Ya bu sorulara bir yanıt verilsin ya da bırakılsın biz ders kitaplarını paralı alalım, bu zor günlerde devletin ücretsiz ders kitabına harcadığı para da kasasında kalsın” diyerek serzenişte bulundular.

Okullarda, kaynak kitapların asıl kitaplar gibi kullanılıyor olması ise Aksaray’daki velilerin tepkisini çekiyor. 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminin yeni başladığı ilimiz Aksaray’da ki bazı okullarda öğrretmenlerin öğrencilerden yardımcı kaynak kitap talebi özellikle alım gücü düşük veliler tarafından büyük tepki topluyor. MEB’in konuyla ilgili genelgesine rağmen bazı okullar öğrencilere kaynak kitap alınmasını zorunlu tutuyor. MEB’in her eğitim öğretim yılında öğrencilere verdiği ücretsiz kitapları yetersiz bulan bazı öğretmenler “yardımcı kaynak” adı altında öğrencilerden kitap almalarını istiyor. Bu duruma tepki gösteren veliler, yardımcı kaynak sorununa bir çözüm bulunmasını istiyor..

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ