Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Aksaray’da yeni kimlik kartlarının dağıtımı başladı

Aksaray’da yeni kimlik kartlarının dağıtımı başladı
  • 01 Kasım 2016 - 22:40

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kimlik kartlarının dağıtımı, Aksaray’da başladı..

Yeni çıkan kanunla “nüfus cüzdanı” ibareleri “kimlik kartı” şeklinde değiştiriliyor. Pilot bölgelerin ardından Aksaray’da da yeni kimlik dağıtımına dün itibariyle başlandı.

2018 yılına kadar ülke genelinde ve yurtdışındaki Türkiye vatandaşlarına yeni kimlikler verilecek.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yer alan “nüfus cüzdanı” ibaresi “kimlik kartı” şeklinde değiştirilecek ve aile kütüklerinde yer alacak bilgilere “biyometrik veri” ilave edilecek.

Kayıtlar sadece elektronik ortamda tutulacak. Merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veriler, kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılamayacak. Kimlik kartına kayıt ve işaret konulamayacak, kimlik kartı hiçbir kişi ve kurum tarafından alıkonulamayacak. Evlenme işlemi tamamlandıktan sonra çiftlere uluslararası aile cüzdanı verilecek. Kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı ve mavi kart bedeli başvuru sırasında tahsil edilecek.

Nüfus Müdürlüğüne başvurusunda bulunacak vatandaşların “ALO 199” Nüfus Çağrı Merkezi Randevu hattı üzerinden randevu alması veya bizzat TCKK servisine gelerek “Sıra Matik” den sıra alarak iş takibinde bulunması mümkün.

İlk defa kimlik kartı başvurusunda bulunacak vatandaşların yanlarında nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, asker kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile gelmeleri ve müracaatta bulunmaları gerekiyor..

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ