Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Aksaray’daki apartman ve site yöneticilerinin dikkatine!

Aksaray’daki apartman ve site yöneticilerinin dikkatine!
  • 07 Kasım 2016 - 15:50

Aksaray Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yayınlanan basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından 24.062015 tarih ve 29396 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” insanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere işletme, bakım, periyodik kontrol, mevcut asansörlerin iyileştirilmesi,denetim, garanti ve satış sonrası hizmet şartları ile uyulması gereken kuralları belirlemektedir.

Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği bina ve site yöneticilerimize önemli görevler yüklemektedir. Bina veya site yöneticileri binalarında bulunan asansörlerin güvenli ve sürekli çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez yetkili firmalara bakımını, yılda bir kez de yetkili A tipi muayene kuruluşuna periyodik kontrolünü yaptırmaktan ve bu işler için gerekli ücretlerin ödenmesinden sorumludur.

Bina veya site yöneticileri binalarında bulunan asansörler yıllık periyodik kontrol neticesinde yetkili A tipi muayene kuruluşu tarafından KIRMIZI etiket ile işaretlenmesi durumunda, asansörlerin belirlenen kusurlarını en geç 30 gün içerisinde giderilmesini sağlayarak güvenli hale getirmeleri ve YEŞİL etiket ile işaretlenmesini sağlamaları gerekmektedir. Asansörler güvenli hale getirilmeden çalıştırılmaya devam edilir ise oluşabilecek can ve mal kaybından bina yöneticileri sorumludurlar.

Ayrıca yönetmelik hükümlerine aykırı davranan bina ve site yöneticileri idari para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Bina ve site yöneticilerimizin yukarıda belirtilen hususlara uygun hareket etmeleri sorumlusu oldukları binalarda bulunan asansörleri kullananların can ve mal güvenliği için önem arz etmekte olup, konu ile alakalı bilgi almak isteyenler Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü”nün aşağıda belirtilen iletişim numaralarına başvurabilirler.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ