Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,80 / Satış: 7,83

Aksaray’ın içme suyunda 2.etap çalışmaları başladı

Aksaray’ın içme suyunda 2.etap çalışmaları başladı
  • 01.06.2016
  • 1.605 kez okundu

Aksaray Merkez İçme Suyu problemini gidermek için büyük çaba sarf eden Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın bu konudaki çabaları sonuç vermeye başlıyor..

Başkan Yazgı, daha önce Bağlıköy mevkiinde açılan 6 adet kuyulardan alınacak içme suyu, isale hatları ve yapılacak olan arıtma tesisleri ile ilgili 100 trilyon liralık projeyi onaylatarak kalkınma programına aldırıp ihale süreci başlatılmıştı.

Aksaray Belediyesi ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında 2015’in mart ayında Aksaray İlinin içme suyu probleminin giderilmesine yönelik bir protokol yapılmıştı. Protokol kapsamında yapılacak projeler 3 kısımda ele alınmış olup 1. Acil kısım ihalesi geçtiğimiz şubat yapıldı. Kamu ihale kurumuna yapılan itirazlar inceleniyor. 2. ve 3. Kısım proje bünyesinde bulunan içme suyu depoları ve arıtma tesisi ihaleleri Haziran ayında yapılacak.

Mamasun Baraj Gölünden alınan ve mevcut arıtma tesislerinin rehabilite edilmesi için, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile DSİ Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Üniversitelerdeki Uzman Profesörlerden oluşan heyetle geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya; Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Orman ve Su İşleri Bakanlığından Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcıları Abdurrahman Uluırmak, Dr.Yakup Karaaslan ve Arıtma Şube Müdürü Arife Özüdoğru, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Uzun, DSİ Ankara İçme Suyu Daire Başkanı Sadiye Yalçın, DSİ Ankara İçme Suyu Şube Müdürü Sevtap Akman, DSİ Konya Bölge Müdürü Birol Çınar, DSİ Aksaray İl Müdürü Murat Nazar, DSİ Konya İçme Suyu Şube Müdürü Metin Pektaş, DSİ İstanbul Bölge Müdürlüğünden Halil İbrahim Uzun katılmıştır. Ayrıca Süleyman Demirel Üniversitesinden Prof.Dr. Mehmet Kitiş, Yıldız Teknik Üniversitesinden Prof.Dr. Mehmet Çakmakçı, Aksaray Üniversitesinden Prof.Dr. Mustafa Işık ve MWH Firması İçme Suyu uzmanı Stewe Brett ve MWH firmasının Proje Müdürü Cenk Gümüşkaya’da katıldı.

Toplantıda İçme suyu kaynaklarının ve arıtma tesislerinin değerlendirilmesi projesi kapsamında, Aksaray Belediyesi içme suyu arıtma tesisleri ve Mamasun Baraj Gölünde inceleme gerçekleşti. Arıtma tesisine gelen ham sudaki tat ve koku problemi giderimi için kısa, orta ve uzun vadede çözüm önerileri tartışıldı. Bu çözüm önerileri ile ilgili kısa vadede pilot tesis çalışmalarının başlatılmasına karar verildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığının yürütmüş olduğu İlgili proje kapsamında Aksaray Belediyesi içme suyu arıtma tesisi için avan proje yapılacağı belirtildi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ