Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,42 / Satış: 6,44

Aksaray’ın iki kitabı daha oldu!

Aksaray’ın iki kitabı daha oldu!
  • 31.01.2017
  • 3.429 kez okundu

Aksaray son yıllarda birbirinden farklı kitaplarla tanıştı. Gün geçtikçe de yeni kitapların yayımlanacağını ümit ediyoruz. En son yayımlanan iki kitabın da ciddi bir boşluğu dolduracağına inanılıyor.

Aksaray son yıllarda birbirinden farklı kitaplarla tanıştı. Gün geçtikçe de yeni kitapların yayımlanacağını ümit ediyoruz. En son yayımlanan iki kitabın da ciddi bir boşluğu dolduracağına inanılıyor.

Aksaray Belediyesi Kültür Müdürlüğü yayınlarından çıkan “” kitabı şehrimizin ulema, süleha ve evliyası hakkında rivayetlerden ziyade belge-bilgiye dayanarak bilgi veriyor.

Kitabın yazarları olan iki kişi de Aksaray araştırmalarıyla tanınmış şahsiyetler: ve .

Bilindiği gibi Mustafa Fırat Gül aynı zamanda sitemizin (haberaksaray.com) yazarlarından olup on beş yıldır Aksaray tarihi üzerine araştırmalar yapan ve ondan fazla kitaba imza atmış bir araştırmacıdır. Ahmet Kuşsan ise Somuncu Baba üzerine derin araştırmaları olan ve gelecek yıllarda çok daha güzel eserlere imza atacağı tahmin edilen değerli bir yazardır. Bu iki kıymetli araştırmacının hazırladığı kitapta yol güzergahına göre şehirdeki önemli şahsiyetlerin mezarları, türbeleri ziyaret ediliyor ve şahsiyet hakkında doyurucu ve belgelere dayalı bilgiler veriliyor. Yine eserde ilk defa gün yüzüne çıkan eski fotoğrafların yanında yazarlardan birisi olan Mustafa Fırat Gül tarafından son çekilen fotoğraflar da mevcut.

Bir diğer kitap tarafından yayımlanan “” isimli kitaptır. Oda başkanı Melih Özan’ın kültürel konulara meraklı olduğu ve oda olarak ilklere imza attığı bilinir. Fakat bu kitapla artık AKSMMMO çıtayı epeyce yükseltmiş durumda. Editörlüğünü Mustafa Fırat Gül’ün üstlendiği kitapta muhasebeciliğin tarihçesi, Aksaray’da bilinen en eski ve yaşayan meslektaşların hayat hikayeleri de derlenmiş. Ayrıca eserde Aksaray’ın tarihçesi ile şehrin doğal ve tarihi güzellikleri de editör tarafından son bilgi ve fotoğraflarla anlatılmış.

Bir meslek odasının böyle bir eser çıkarması Türkiye’de çok ender görüldüğü için AKSMMMO odası başkanı, yönetim kurulu tebriği hak ediyor. Bu eserin ayrıca pdf haline (http://aksmmmo.org/aksarayda_smmm/) adresinden ulaşılabiliyor.

Şunu da ilave etmek gerekiyor ki, elbette her kitap şehrin kültürüne-tarihine katkı olmuyor. Bazı kitaplar nakit ve vakit israfından başka bir şey değil. Kitap adı altında yapılan bilimsel hırsızlıkların, israfların ahirete kalmadan hesabının da sorulabileceğini yine haber sitemizde okumuştunuz. Haberaksaray.com olarak araştırmacı-yazarların emeklerini takdirle karşılarken utanmadan emek hırsızlığı yapanları şiddetle kınadığımızı bir kez daha belirtiyoruz..

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar okur yorumu dedi ki:

    Yrd. Doç. Dr. Zekai Erdal bahsettiğiniz gibi hırsızın birisine öyle bir tokat vurdu ki, bir daha böyle hırsızlık kitabı yazamaz.

  2. Avatar Bir Vatandaş dedi ki:

    Emin olun ki o hırsız bir fırsatını bulsa tekrar aynı şeyi yapacaktır.
    O bahsettiğiniz kişiyi tanımıyorum fakat tahmin edebiliyorum . Yıllar önce fotoğrafını haber sitelerinde ilk defa gördüğümde zaten yüzü bana bir fikir vermişti ve o zaman yanımdakilere “yalama” nın biri diye yorumda bulunmuştum

YORUM YAZ