Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Aksaraylı Vezir-i Azamı Piri Mehmed Paşa konferansta anlatıldı

Aksaraylı Vezir-i Azamı Piri Mehmed Paşa konferansta anlatıldı
  • 24.02.2016
  • 1.579 kez okundu

Aksaray Üniversitesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortak organizasyonunda “Osmanlı’yı Süper Güç Yapan Aksaraylı Vezir-i Azam Piri Mehmed Paşa” Konferansı düzenlendi..

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansı Vali Şeref Ataklı, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve üniversite öğrencileri takip etti.

Aksaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Toplantı Salonunda düzenlenen konferansta konuşan Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ Osmanlı döneminde Vezir-i Azamlı makamına kadar yükselen Piri Mehmed Paşa hakkında detaylı bilgiler verdi.

Küçükdağ, Piri Mehmed Paşa’nın Yavuz Sultan Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde önemli zamanlarda kritik görevlerde bulunduğunu belirterek imparatorluk yönetiminde Vezir-i Azamlık yapan Paşanın dünyanın en büyük donanmasının kurulmasını sağladığını söyledi.

Akdeniz de Rodos adası başta olmak üzere bazı kritik bölgelerin alınmasında önemli rol oynayan Paşanın dönemin en etkin isimleri arasında yer aldığını ifade eden Küçükdağ; Osmanlının zirve döneminde 3 kıtada önemli zaferler kazanmasında Piri Mehmed Paşa’nında etkin şekilde yer aldığını belirtti.

Konferans sonunda Vali Şeref Ataklı ve Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin tarafından konuşmacı Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ teşekkür belgesi ve hediye taktim edildi..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ