Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Apartman yöneticileri bu habere dikkat!

Apartman yöneticileri bu habere dikkat!
  • 08.12.2015
  • 1.626 kez okundu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“24 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği”  asansörlerin, insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere işletme, bakım, periyodik kontrol, mevcut asansörlerin iyileştirilmesi, denetim, garanti ve satış sonrası hizmet şartları ile uyulması gereken kuralları belirlemek amacıyla yayınlanmıştır.

Söz konusu yönetmeliğin 4. maddesinin “e” bendi “bina sorumlusunu” Asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla düzenli olarak bakımını, periyodik kontrolünü ve onarımını yaptırmaktan sorumlu olan, binada/yapıda kat maliklerinin kendi aralarında seçeceği veya dışarıdan yetki vereceği kişiyi veya kat malikini veya maliklerini veya kamu binalarında/yapılarında sorumlu yetkili olarak tanımlamaktadır.

Bakımla ilgili diğer hususları belirleyen 11. maddenin “4.” bendinde ise “Asansörün, asansör monte eden veya onun yetkili servisince güvenli hale getirilmesini sağlamakla bina sorumlusu yükümlüdür” denilmektedir.

Ayrıca aynı yönetmeliğin bina sorumlusunun yükümlülüklerini belirleyen 15. Maddesinde;

Bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez bakımını ve yılda bir kez periyodik kontrolünü yaptırır.

Bina sorumlusu, engellilerin erişebilirliği için asansörün sürekli olarak çalıştırılmasını sağlar.

Bina sorumlusu, asansörle ilgili herhangi bir tehlikeli durumu asansör monte eden veya onun yetkili servisine iletir ve söz konusu asansöre asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından müdahale edilene kadar gerekli güvenlik tedbirlerini alır.” denilmektedir.

Bina sorumluları söz konusu yönetmelik gereği sorumluluklarında bulunan asansörlerin bakımını “TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi”ne sahip firmalara yaptırmak ve “A Tipi Muayene Kuruluşu”na yaptırılacak olan yıllık periyodik kontrol sonucu “kırmızı etiket” ile etiketlenen asansörlerinin “yeşil etiket” alıncaya kadar kullanılmamasını sağlamakla yükümlüdür.

Bina sorumlularının asansörlerin bakımı konusunda mağdur duruma düşmemeleri için yukarıda belirtilen yönetmelik hükümlerine göre hareket etmeleri önemle duyurulur..”

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ