Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,96
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

ASÜ toprak analizleriyle çiftçinin yanında

ASÜ toprak analizleriyle çiftçinin yanında
  • 22.12.2017
  • 857 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASÜBTAM) bünyesinde yapılan toprak analizlerinden tüm üretici ve çiftçilerin faydalanabileceğini belirtti..

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, (ASÜBTAM) bünyesinde yapılan toprak analizlerinden tüm üretici ve çiftçilerin faydalanabileceğini belirtti.

ASÜBTAM bünyesindeki Toprak Analiz Laboratuvarı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, Toprakta Temel Analizler Kapsam 1’den yetkilendirildi ve analiz çalışmalarına başladı. Aksaray başta olmak üzere, yakın çevredeki tüm üretici ve çiftçilerin Akredite Üniversite laboratuvarından, uygun fiyatlara istifade edebileceği belirtildi. Rektör Şahin, bu analizlerin çiftçiler için önemli olduğunu ifade ederek, “ sonrasında toprağın genel yapısı ortaya çıkarılarak üreticinin doğru zamanda doğru gübreleme yapması sağlanmaktadır. Böylece aşırı ve yanlış gübre uygulamasının önüne geçilmekte; bu sayede toprak ve su kaynakları korunarak, üreticiler doğru yönlendirilebilmektedir. Tüm üretici ve çiftçilerimizi analizlerini yaptırmak için laboratuvarımıza bekliyoruz” dedi. ASÜBTAM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz da çiftçilerin yaptırabilmeleri ve modern tarımın olmazsa olmazı olan bu hizmetten yararlanabilmeleri için toprak laboratuvarının ulaşılabilir olması gerektiğini vurguladı. Kampüs içinde bulunan ASÜBTAM’ın, bölgede faaliyet gösteren en büyük test ve analiz laboratuvarlarının başında geldiğini kaydeden Darılmaz, “Merkezimiz konusunda da çalışmalarına başlamıştır” dedi.

ASÜBTAM’da toprak analizlerinin dışında, farklı sektörleri ilgilendiren pek çok analiz ve testler de başarıyla gerçekleştiriliyor..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ