Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,08 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

ASÜ’de Çok Sesli Koro Konseri ilgi gördü

ASÜ’de Çok Sesli Koro Konseri ilgi gördü
  • 05.05.2017
  • 1.198 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nın hazırladığı “Çok Sesli Koro Konseri” ilgiyle takip edildi..

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nın hazırladığı “Çok Sesli Koro Konseri” ilgiyle takip edildi.

2 yıldır aktif şekilde eğitim-öğretime devam eden Müzik Bölümünün son derece önemli etkinliklere imza attığını ve gerek üniversitede, gerekse şehirde farklı müzik türlerini sevdirme noktasındaki çalışmalarını sürdüreceğini ifade eden Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman Tarman, kısaca çok sesli koroyu tanıttı.

İnsan seslerinin ince kadın sesi, kalın kadın sesi, ince erkek sesi ve kalın erkek sesi şeklinde dörde ayrıldığını söyleyen Tarman, “İnce kadın sesine soprano, kalın kadın sesine alto, ince erkek sesine tenor, kalın erkek sesine ise bas deniliyor. Çok sesli koroda, tüm sesler aynı anda söylediği zaman müzik, armoni ve uyum ortaya çıkıyor” dedi.

Koro Şefi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Kaya ise çok sesliliğin, aynı ezginin bütün ses grupları tarafından aynı şekilde söylenmesi olarak anlaşıldığını ifade ederek, “Burada ciddi bir trafik var ve Koro Şeflerinin görevi bu trafiği yönetmektir” dedi. Verilen bu kısa bilgilerin ardından birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinden oluşan koro, iki bölüm halinde toplam 10 eser seslendirdi. İkinci sınıf öğrencileri, birinci sınıf öğrencilerinden oluşan koroyu da yönetti ve deneyim kazandı.

Konserin ardından ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Koro Şefi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Kaya’ya çiçek takdim etti ve tüm ekibi tebrik ettiğini söyledi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ