Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

ASÜ’den Engelliler Haftası’na özel etkinlik

ASÜ’den Engelliler Haftası’na özel etkinlik
  • 03.12.2015
  • 1.633 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Türkiye’de, son 3 yıldır engellilere yönelik yapılan çalışmaların geçmişe kıyasla yoğunlaştığını ancak, daha yapılacak çok işin olduğunu söyledi..

– 10 Milyon Civarındaki Engelli Nüfusa Hizmet Üretmek Zorundayız –

Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi 3’üncü Sınıf Öğrencileri “Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi” kapsamında, “Mutlu Et Mutlu Ol” isimli bir “Engelliler Haftası” programı düzenledi. Program, Aksaray Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nin Etkinlik Salonu’nda icra edildi. Engelli öğrencilerle ailelerinin de katıldığı etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, engellilerin hayat içerisine dâhil olma noktasında ciddi sorunlarla karşılaştıklarını vurguladı. “Bir engellinin herhangi bir iş için evinden dışarı çıkması, çıksa bile tekerlekli sandalyesi ile -yasak savma kabilinden yapılan- engelli rampalarından geçebilmesi, buradan geçse bile sokaklarda bir engelle karşılaşmadan ilerlemesi çok güç…” diyen Şahin, Türkiye’de 78 milyon insanın yaşadığını ve engellilerin nüfusa oranının yüzde 12’nin üzerinde olduğunu söyledi. 10 milyon civarında bir nüfustan söz edildiğini ve bu nüfusa hizmet üretme zorunluluğunun olduğunu kaydeden Prof. Şahin, “Engelliler Haftası gibi günler işin sadece dramatik boyutlarının ön plana çıktığı değil, hepimize sorumluluklarımızı fark ettiren günler olmalıdır” dedi.

– Üniversitemizde de Engelleri Ortadan Kaldırmak İçin Çalışıyoruz –

Türkiye’de 2005 yılında engellilere yönelik bir kanun çıkarıldığını; kurumlara 7 yıl süre verildiğini ve engellilerin işlerini kolaylaştıracak çalışmaların yapılmasının istendiği anlatan ASÜ Rektörü, “7 yılın ardından ödevlerin neredeyse hiç yapılmadığı ortaya çıktı. Sadece şehirlere bir takım sarı çizgiler çizildi. Ödevlerin tamamlanması için süre daha sonra 1 yıl uzatıldı. Son 3 yıldır da kurumlar bu konulara artık nispeten daha büyük önem göstermeye başladı; çeşitli yatırımlar yapıldı. Engelliler alanı, ödevlerimizi geç hatırladığımız bir alan ve bu hususta yapacak çok işimiz var” dedi. Üniversitede yapılan bazı çalışmalara değinen Şahin, “Engelli birimini kurduk, çizgiler çizildi, yönergemiz hazırlandı. Ancak üniversitede de yolun henüz başındayız. Ödevlerimizi yerine getirmek için gayretli şekilde çalışıyoruz” dedi.

Etkinlikte Okul Müdürü Rahmi Sinankılı ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayrullah Alaboyun da kısa birer konuşma yaptılar. Daha sonra okul öğrencileri şiir, illüzyon, halk oyunu ve yarışmalardan oluşan çeşitli gösteriler sundu. Program, engelli öğrenciler için yeni yapılan yemekhanenin açılışının ardından son buldu..

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ