Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

ASÜ’nün başarı grafiği giderek yükseliyor!

ASÜ’nün başarı grafiği giderek yükseliyor!
  • 11 Mayıs 2020 - 19:32

Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) akademik yayın performansının her geçen yıl yükseldiğini belirtti.

2019’da da performans grafiğinin yukarı yönlü ilerlediğini belirten Rektör Şahin, “Üniversitelerin üretkenliğinin en önemli göstergesi, öğretim elemanlarının yaptıkları bilimsel çalışmalar ve hazırladıkları makalelerdir. Akademik performans, bu bilimsel çalışmaların niceliği ile ortaya çıkmaktadır. Performans değerleri, Science Citation Index (SCI/SCI-E), Social Science Citation Index (SSCI) ve Arts and Humanities Citation Index (AHCI) gibi, uluslararası atıf indekslerinde yer alan yayın sayıları dikkate alınarak belirlenmektedir” dedi. Bu indekslere erişim sağlayan Web of Science verilerine göre ASÜ’de hazırlanan yayın sayısının 2019’da da yükselişte olduğunu belirten Rektör Şahin, “2018 yılında 250 olan yayın sayısı 2019 yılında 298’e, makale sayısı ise aynı dönemde 232’den 269’a yükselmiştir. Toplam yayın sayısı 2 bin 110 olmuştur. Akademik yayınların geçerliliğini gösteren atıf sayısı ise 2018’de 2 bin 827 iken, 2019 yılında 3 bin 641’e yükselmiştir. ASÜ adresli yayınlara toplam atıf sayısı ise 15 bin 963 olmuştur” dedi. Şahin, ASÜ’nün spor ve sağlık alanında ihtisaslaşma misyonu ile Ar-Ge çalışmaları yaptığını, bunun hem bulunduğu bölgeye, hem de ülke kalkınmasına katkı sağladığını vurgulayarak, “2019 yılında TÜBİTAK, Avrupa Birliği, AHİLER ve KOP gibi kurumlar başta olmak üzere, kamu kuruluşları ile işbirliği içinde birçok proje faaliyete geçmiştir” dedi.

Prof. Yusuf Şahin, çalışmalara katkı sunan tüm akademisyenlere teşekkür etti ve sözlerini şu şekilde tamamladı: “Elde edilen bu başarının mimarı çok kıymetli akademisyenlerimizdir. Kendilerine çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.”.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ