Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Atık Sudan Enerji Üretimi Projesi kabul edildi

Atık Sudan Enerji Üretimi Projesi kabul edildi
  • 27 Mayıs 2019 - 22:56

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Dr. Öğretim Üyesi Afşin Yusuf Çetinkaya’nın hazırladığı, atık sudan elektrik enerjisi üretimine yönelik proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

“Yeni Geliştirilen Entegre Kapasitif Karışım ve Mikrobiyal Yakıt Hücresi Sistemi ile Tuzluluk Gradyanlarından ve Atık Sudan Elektrik Enerjisi Üretimi” başlıklı projesine ilişkin bilgiler veren Çetinkaya, son yıllarda, -yaşanan çevre kirliliği münasebetiyle- yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin giderek yükseldiğini söyledi.

Atık suyun tekrar kullanılabilir hale getirilmesi ve atık sudan enerji üretilmesi hususunun da üzerinde en çok durulan konuların başında geldiğine dikkat çeken Çetinkaya, “Bu kaynağın en temel problemlerinden birisi, atık suyun tuzla kirlenmesidir. Balık, gıda, tekstil, deri, petrol endüstrileri… Farklı endüstrilerde, yüksek düzeyde tuzluluk ile karakterize edilen atık sular çıkmaktadır. Proje kapsamında, özgün bir şekilde dizayn edilecek olan Kapasitif Karıştıran ve Mikrobiyal Yakıt Hücresi (MYH) sistemini birlikte entegre eden K-MYH sistemi tasarlanacaktır. Bu teknolojilerin birleşmesiyle, tuzluluk gradyan enerji teknolojilerinin performansını arttırmak mümkün hale gelecektir” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Çetinkaya, projeye dair çalışmaların devam ettiğini de vurguladı..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ